Austrálii rozdělilo manželství gayů: Lidé ho přes zarputilý odpor asi schválí

 • Autor: dj - 
  20. 10. 2017
  13:40

  Podle ankety z poloviny října zhruba 11 milionů lidí, což je asi 67,5 % registrovaných voličů, hlasovalo pro legalizaci manželství homosexuálů. Oficiální hlasování proběhne na začátku listopadu. Zatím to vypadá na to, že manželství mezi homosexuály bude schváleno, a to i přes protesty některých zarputilých odpůrců.

  Australská vláda navrhla změnu zákona, který až dosud homosexuální manželství nepovoloval. O legalizaci sňatků mezi homosexuály bude rozhodovat veřejnost. Ještě před tím, než vypukne oficiální hlasování, proběhl v zemi výzkum, který ukázal, že většina Australanů se přiklání k legalizaci manželství mezi homosexuály. Nejvíc na vážkách jsou obyvatelé Melbournu.

  Celostátní hlasování začne 7. listopadu a bude probíhat korespondenční formou, na rozdíl od tradičních voleb není povinné.

  Reportéři ze stanice CNN vyšli do ulic australského města Melbourne, kde jsou silné tábory jak zastánců, tak i odpůrců nové legislativy. Novináři se zeptali lidí, jak budou volit a proč.

 • 1.Wally Nagas (64)

  „Pro mě je to jasné ne,“ řekl taxikář Wally Nagas. „Islám to nepřijímá, křesťanství taky ne a i judaismus je proti,“ při svém projevu divoce gestikuloval. „Proč bych to tedy měl schvalovat já? Všechna světová náboženství jsou proti,“ dodal.

  Nagas pracuje v drsné tovární čtvrti Broadmeadows. Mnoho z tamních lidí pochází z etnických rodin se silným náboženským cítěním a s legalizací homosexuálních sňatků nesouhlasí. Někteří se dokonce rozhodli hlasování neúčastnit.

  Možná proto nebyl výsledek v Broadmeadows tak jednoznačný jako v jiných oblastech, pro schválení zákona bylo „jen“ 53 %. V několik kilometrů vzdálené luxusní čtvrti Melbourne Port bylo „pro“ 79 % obyvatel, to je vyjma Sydney největší podpora, které návrh zákona dosáhl.

  Wally NagasWally Nagas | 

 • 2.Sarah Abdalamerová (24)

  Sarah Abdalamerová studuje v Melbournu stavební inženýrství a bude stoprocentně hlasovat pro schválení zákona. „Plně souhlasím s tím, aby manželství gayů bylo legální,“ uvedla Abdalamerová, která si přivydělává v obchodu s kosmetikou.

  Ona a její rodiče jsou praktikující muslimové a žijí v muslimské komunitě. Abdalamerová silně věří, že mezi všemi lidmi by měla být rovnoprávnost. „A proč ne?“ řekla. „Každý by měl mít právo se svobodně rozhodovat. Moje rodiče jsou stejného názoru,“ dodala.

  Sarah AbdalamerováSarah Abdalamerová | 

 • 3.Bill Webb

  Billy Webb pracuje v místní ocelárně a je rozhodnutý hlasovat proti zákonu. Obává se toho, jaký dopad by mělo takové manželství na děti. Kvůli svým názorům se už několikrát dostal do sporu se svými přáteli, kteří chtějí hlasovat pro schválení.

  „Můj přítel řekl, že schválení zákona znamená, že děti učíme rovnosti. Pokud budu hlasovat proti, jsem prý špatný otec. To snad ne, jsem zatraceně dobrý táta a zůstanu jím, i když na hlasovacím lístku zaškrtnu ne,“ sdělil CNN. Webb je naštvaný, že mu teď lidé říkají, že je homofobní a bigotní.

  „Byl jsem vychovaný jako katolík a tohle učení ve mně prostě zůstalo, se zákonem prostě nesouhlasím. Ve školách se mluví o tom, že by zavedli transgenderovou uniformu. No tak, tohle přece nemůže být v pořádku,“ prohlásil Webb.

  Kampaň odpůrců je založená na tradičních rodinných hodnotách a zacílená právě na lidi, jako je Billy Webb. Oproti tomu propagátoři změny zákona své plakáty zaplňují slogany typu „hlasujte pro lásku“, zaměřují se spíše na mladší generaci a na členy sexuálních menšin.

  Billy WebbBilly Webb | 

 • 4.Phillip Coulton (64)

  Bývalý účetní Phillip Coulton bude hlasovat „pro“, věří však, že některé kontroverzní taktiky obou kampaní by měly být staženy. „Na internetu i v televizi jsou spoty obou táborů, které vyloženě podporují nevraživost mezi zastánci a odpůrci zákona, tohle ale přece není zapotřebí,“ řekl Coulton.

  „Mnoho mých přátel je proti, diskutovali jsme o tom. Většina z nich se bojí toho, co se stane po zlegalizování homosexuálního manželství,“ poznamenal.

  Phillip CoultonPhillip Coulton | 

 • 5.Tony Codespoti (47)

  Kadeřník Tony Codespoti řekl, že on a většina jeho klientů bude hlasovat pro schválení. „Pro mě to bylo snadné rozhodnutí.  Za mě to bude jasné ano, tak to bude s většinou voličů, ne?“ podivil se. Nejvíce ho však zaráží, proč to trvalo tak dlouho, než k hlasování došlo, a proč to stojí tolik peněz. Zatím to Austrálii vyšlo na 96 milionů dolarů. „Proč na to plácáme tolik peněz? Manželství homosexuálů jsme měli schválit už před léty.“

  Tony CodespotiTony Codespoti | 
 • 6.Sylvia a Rod Hallovi

  Postarší manželé Hallovi zákon podporují. „Mezi všemi by měla být rovnost. Církev tím přece nebude zasažená, nemusí vykonávat obřady, pokud nechce. Mají svoje vlastní zákony,“ uvedla Sylvia, dotkla se tak i problému toho, že spousta věřících se s manželstvím gayů nemůže smířit. Její manžel s ní plně souhlasí.

  Rod Sylvia HalloviRod Sylvia Hallovi | 

 • 7.Georgia Vergirisová (33)

  Georgia Vergirisová se nejprve velmi styděla a o svých názorech s CNN nechtěla mluvit. Mladá muslimka se nakonec osmělila a uvedla, že se trochu obává, jak takové manželství zasáhne do struktury rodiny.

  Vergirisová je matka v domácnosti a své tři děti i sama vzdělává, není si jistá, jak to funguje mezi homosexuály. Nebyla ani překvapená, když jí novináři sdělili, že lidé z její čtvrti jsou víceméně proti zákonu. „Lidé tu kladou obrovský důraz na rodinu a tradici. Myslím, že děti mají právo na vztah s oběma rodiči a tohle jim přece homosexuálové nemůžou poskytnout,“ pronesla.

  Georgia VergirisováGeorgia Vergirisová | 

 • 8.Sharni Leeová (17)

  Sharni Leeová, studentka střední školy a začínající modelka, sice ještě volit nemůže, ale chtěla se s lidmi podělit o svůj názor. „Přeju si, abych mohla hlasovat. Každý z nás by měl mít svobodnou volbu, není fér, že jedna skupina lidí se může ženit a vdávat a druhá ne. Tohle se musí změnit. Jak se Austrálie může považovat za svobodnou zemi, když tu lidé nemohou milovat, koho chtějí?“

  Výsledky hlasování o legalizaci manželství homosexuálů budou známé 15. listopadu.

  Sharni LeeováSharni Leeová | 

Doporučujeme
Rhabdom ( 21. října 2017 00:01 )

Není nic tak roztomilého jako dva kluci vedoucí se na ulici za ruku krásný důkaz lásky i přes homofóbní havěť z okolí

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa