„Děti pod stůl, farmáři do příkopu.“ Komiks učí Japonce, jak reagovat na atomovku od Kima

Autor: Mii - 
27. října 2017
10:05

„Skryjte si hlavu,“ zní jedna z rad, kterou se Japonci dočtou v komiksu nazvaném „Když kolem vás poletí raketa“. Cílem publikace, kterou vydaly místní úřady, je naučit širokou veřejnost reagovat na jaderný útok ze strany Severní Koreje. Možnost, že KLDR na zemi skutečně zaútočí, vnímá Japonsko velice reálně – Severní Korea již dvě balistické střely přes japonský ostrov Hokkaidó vystřelila. Komiks tak popisuje, kde se schovat a co dělat, když náhodou jaderná bomba spadne.

Komiks vytvořil výtvarník Manabu Yamamoto na objednávku japonské vlády. Celý sešit má čtyři stránky a zaměřuje se zejména na 5,5 milionu obyvatel ostrova Hokkaidó a to, co mají dělat, když uslyší sirény, varování v rozhlasu nebo obdrží upozornění v mobilu. Postavy si v těchto případech například zakrývají hlavu a schovávají si končetiny do polštářů. Děti se ukrývají pod školní lavice, farmáři unikají do příkopů svých polí a rybáři se skrývají v útrobách svých lodí.

„Rozhodli jsme se vydat komiks proto, že občané si stěžovali, že stávající manuál je náročný na pochopení,“ uvedla zastupitelka Hokkaidó Kiyomi Tanabe v prohlášení. Publikaci obdrží každá rodina v poštovní schránce, veřejné instituce jako školy nebo nemocnice dostanou elektronickou verzi, kterou si mohou vytisknout.

Testy budou pokračovat

Celosvětové napětí kvůli severokorejskému raketovému programu eskalovalo v posledních měsících. Pchjongjang nepřestává s testováním svých střel a podle zpráv pozorovatelů z Jižní Koreje již zřejmě dosáhl na jadernou bombu, byť nemá technologii, kterou by ji mohl seslat. Svým jednáním nicméně porušuje celou sérii stanov Organizace spojených národů.

Někteří experti varují, že se KLDR chystá vykonat další test balistické střely během spojeného vojenského cvičení USA a Jižní Koreje, které začíná v pondělí.

Podívejte se, jak vypadá severokorejská metropole Pchjongjang z letadla:

Video Severokorejská metropole Pchjongjang z letadla - YouTube/Aram Pan

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud