Sobota 16. leden 2021
Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Zataženo, sněžení -1°C

Ostrovní ráj má dost hlučných turistů. Ibiza chce zavřít bary i noční kluby

Autor: Mii - 
16. října 2017
14:30

Je to hluk, jako když přistává letoun Boeing 737. I s tím se potýkají obyvatelé španělského ostrova Ibiza v centrech měst, kde se nacházejí populární noční kluby. Podniky v sezoně fungují téměř nonstop a navštěvují je stovky turistů, kteří si mnohdy hlasitě užívají života. Místní obyvatelé už mají rámusu dost a prosí vládu, ať kluby zavře. Ta je kroku nakloněna.

Téma je v současnosti nejvíce diskutované v městě San Antonio na západě ostrova, které je nejvíce proslulé svými divokými večírky. S opilou a hlučnou klientelou.

Místní obyvatelé v ulicích naměřili 85,9 decibelu. To je o více než 20 decibelů více, než povoluje městská vyhláška, a je to zhruba stejný hluk jako přistávající Boeing 737 kilometr daleko nebo dieslová lokomotiva jedoucí rychlostí 60 km/h. Vláda proto rozhodla, že hladina se musí snížit minimálně na 65 decibelů přes den a 55 decibelů v noci.

Podle expertů 60 decibelů odpovídá běžné konverzaci v restauraci nebo pracovnímu šumu v kanceláři. Nočních 55 decibelů je jako klidný hovor doma. Bary a kluby, které se na tyto hodnoty nezvládnou dostat, budou nuceně zavřeny. V San Antoniu se nachází běžně i pět klubů a barů na jedné ulici.

Vzniknou zóny akustické ochrany

Vláda tvrdí, že současná situace je neudržitelná a obyvatelé příliš trpí. Vybrané lokality budou zařazeny do takzvaných speciálních zón akustické ochrany, ve kterých bude dodržování nařízení přísně kontrolováno. Podle zastupitele San Antonia pro životní prostředí Pabla Valdése neexistuje alternativa. „Člověk musí mít odvahu změnit něco podobného,“ sdělil místnímu deníku Diario de Ibiza.

U španělských břehů se během léta objevilo několik žraloků:

Video Žralok vyděsil turisty na španělské pláži v Benidormu - Twitter shansky03

Hluk podle místního politika způsobuje odliv místních obyvatel z center měst, což není správné. „Nezapomínejte, že excesivní rušení veřejného pořádku léto za létem způsobilo, že obyvatelé vnímají současný model cestovního ruchu jako nepřátelský,“ dodává zastupitel. Mezi další opatření patří zvýšené policejní hlídky a zakázání vjezdu dopravy do určitých ulic.

Místní média ale upozorňuji, že tyto změny již nastaly a na hluku se nezměnilo nic. „Všechna měření ukazují, že limity byly stejně vysoce překročeny. Budeme muset být tvrdší,“ sdělil Diario de Ibiza starosta San Antonia Josep Tur. Diskutovanou možností je také nepovolovat otevírání nových barů a klubů – jejich současný počet trh dostatečně nasycuje, žádosti o nová povolení ale chodí neustále. Změny by měly vejít v platnost na začátku příští letní sezóny.

Obyvatele štvou i vysoké nájmy

Hluk není jedinou věcí, s kterou jsou obyvatelé nespokojení. Návaly turistů, kteří do Španělska a na jeho ostrovy cestují kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v jinak oblíbených destinacích, jako je Turecko, Egypt nebo Tunisko, způsobují velký růst nájmů.

I v „obyčejných“ malých bytech se totiž výše nájmů šplhá na 52 tisíc korun za měsíc, což řada místních obyvatel nezvládá financovat. Ještě před pár lety přitom situace byla zcela jiná. Současný stav nejvíce ohrožuje sezonní pracovníky, na kterých je španělský turistický ruch závislý. Nemají jednoduše kde bydlet.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud