Pondělí 23. listopad 2020
Svátek slaví Klement, zítra Emílie
Oblačno, déšť 5°C

Připili si na porážku Merkelové. Její strana prohrála ve druhé největší spolkové zemi

Autor: simao, ČTK - 
16. října 2017
07:57

Předčasné zemské volby v Dolním Sasku vyhráli sociální demokraté (SPD) před demokraty křesťanskými (CDU), které na celostátní úrovni vede Angela Merkelová. CDU, která předtím výrazně oslabila také v parlamentních volbách, ještě před několika týdny byla jasným favoritem dolnosaského hlasování. Její volební lídr Bernd Althusmann už připustil, že očekával lepší výsledek a blahopřál SPD.

Za poslední tři volební období byla CDU v Dolním Sasku nejsilnější, tentokrát to nevyšlo. Zvítězili totiž sociální demokraté (SPD) s 36,9 procenta hlasů, Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové získala 33,6 procenta. 

Do zemského sněmu jdou také Zelení (8,7 %), Svobodní (FDP, 7,5 %) a protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD, 6,2 %). Protestní strana tak už bude zastoupena ve 14 ze 16 zemských sněmů.

Angela Merkelová v Dolním Sasku. Její CDU tam však zemské volby prohrála a skončila druhá.Angela Merkelová v Dolním Sasku. Její CDU tam však zemské volby prohrála a skončila druhá. | ČTK

Na pokračování dosavadní vlády SPD a Zelených výsledek podle všeho velmi těsně nestačí. Konečné výsledky přesto představují výrazné povzbuzení pro SPD, která letos prohrála už troje zemské volby a v těch parlamentních před třemi týdny dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, když dostala jen 20,5 procenta hlasů. 

Dosluhující koalici SPD a Zelených však zřejmě k většině 69 mandátů bude chybět jen jediný. Dosavadní, poměrně oblíbený premiér Stephan Weil (SPD) výsledky považuje za obrovský úspěch své strany.

Předčasné volby kvůli přeběhlici

Sociální demokrat Weil nyní bude mít v zásadě dvě možnosti, jak sestavit vládu. Buď se může pokusit dát dohromady koalici se Zelenými a FDP, nebo velkou koalici s CDU. Jednoduché to ale nebude. FDP už oznámila, že do koalice s SPD a Zelenými nechce, Weil zase před volbami tvrdil, že si vládu s CDU prakticky nedokáže představit.

Z vítězství v zemských volbách v Dolním Sasku se radovala SPD v čele se Stephanem Weilem.Z vítězství v zemských volbách v Dolním Sasku se radovala SPD v čele se Stephanem Weilem. | Reuters

Hlasování v Dolním Sasku se mělo původně uskutečnit až za několik měsíců, plány politiků ale v srpnu zkřížila poslankyně Zelených Elke Twestenová, která se rozhodla vstoupit do řad CDU. Vláda SPD a Zelených v ten moment ztratila většinu jediného hlasu v zemském parlamentu. Strany se pak shodly na tom, že nastalou situaci mohou vyřešit jen předčasné zemské volby.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsem v lepší výsledek - Reuters

snehulak ( 16. října 2017 13:03 )

Oni to stejně zase dají spolu dohromady, takže jen mlácení prázdné slámy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud