Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Vraždící koupelová pěna s metanolem opět v prodeji: V minulosti se jí otrávily desítky osob

Pěna do koupele se smrtícím metanolem se vrací do ruských obchodů. (Ilustrační foto)  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: ČTK, ula - 
10. října 2017
07:40

Smutně proslulý kosmetický přípravek, jehož pití loni na Sibiři přivodilo smrt více než sedmi desítkám osob, se vrací na pulty ruských obchodů kvůli opomenutí úřadů prodloužit jeho zákaz. Oznámila to ruská média. Přípravek do koupele Bojaryšnik obsahoval metanol, ač podle nálepky mělo jít o líh. Podobné výrobky nepodléhají tak vysokému zdanění jako vodka a v Rusku je často kvůli nízké ceně vyhledávají a konzumují chudší lidé.

Zákaz prodeje prostředků s obsahem více než 28 procent alkoholu zavedly úřady loni v prosinci poté, co si konzumace Bojaryšniku vyžádala v Irkutsku a okolí 77 životů, připomněl server Newsru.com. Dodal, že během následujícího čtvrtletí klesl počet otrav náhražkami lihovin v Rusku o čtvrtinu a počet smrtelných případů dokonce skoro na polovinu.

Metanol v Česku. Soud s Robertem Sedlaříkem, hlavním distributorem v metanolové a lihové kauze:

Video Soud s Robertem Sedlaříkem, hlavním distributorem v metanolové a lihové kauze - Blesk - Slávka Červená

„Zrušili zákaz prodeje Bojaryšniku a podobného svinstva! Při této logice vláda příště povolí lidem přecházet na červenou,“ kritizoval postup úřadů starosta uralského Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman, známý odpůrce drogových a dalších závislostí.

Lidé pijí i brzdové kapaliny

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupit lihoviny v obchodech, a tak stále častěji volí pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny. Podle odhadů těmto náhražkám ve 145milionovém Rusku pravidelně holduje na 15 milionů lidí a jejich roční spotřeba se prý pohybuje v řádu až několika stovek milionů litrů.Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud