Ve stínu obav z útoku KLDR: Japonský premiér rozpustí parlament, chce předčasné volby

Autor: ČTK, var - 
25. září 2017
13:23

Japonský premiér Šinzó Abe v pondělí oznámil, že ve čtvrtek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Hlasování, v němž si chce nechat Abe potvrdit svůj mandát, se uskuteční 22. října. Vedle toho japonský premiér opět promluvil i o hrozbě raketových útoků KLDR, ke které Japonci vzhlíží s obavami.

Guvernérka Tokia Juriko Koikeová mezitím oznámila, že vytvoří novou stranu, která se ve volbách postaví vládní LDP. Její místní hnutí v červenci s převahou zvítězilo ve volbách do městského zastupitelstva. Abeho strana se tehdy potýkala s různými skandály. Od té doby ale její popularita zase stoupla, protože premiér vyměnil některé ministry a také skandály postupně upadly v zapomnění.

Podle víkendového průzkumu veřejného mínění listu Nikkei plánuje 44 procent voličů hlasovat pro Abeho Liberálnědemokratickou stranu a pouze osm procent by podpořilo hlavní opoziční uskupení, Demokratickou stranu Japonska.

Dalších osm procent by dostala nová Strana Naděje oblíbené guvernérky Tokia. Jiný průzkum, který zveřejnila tisková agentura Kjódó, ukázal podporu 27,7 procenta dotázaných pro LDP, zatímco 42,2 procenta respondentů bylo nerozhodnutých.

Video Podívejte se do Japoska: Tokio i Hirošima, jízda šinkanzenem, karikatura pro Sobotku i obřad se saké. - Blesk - Jaroslav Šimáček / hudebnibanka.cz: Hideyuki Asada - Izanai

Abe vládne od roku 2012

Premiér v pondělí ujistil, že jeho rozhodnutí vyhlásit předčasné volby neodvede pozornost jeho vlády od severokorejských hrozeb. Abe slíbil, že vláda bude nadále vyvíjet tlak na Pchjongjang, pokud se KLDR nevzdá svého raketového a jaderného zbrojního programu.

Severní Korea v posledních týdnech uskutečnila svou šestou, zatím největší nukleární zkoušku a testovala dvě balistické rakety středního doletu, které přeletěly přes Japonsko a dopadly do moře.

Řádné parlamentní volby se měly v Japonsku konat v prosinci příštího roku. Abe stanul v čele Japonska poprvé již v letech 2006 až 2007, nyní vládne nepřetržitě od roku 2012. V předčasných volbách si chce nechat potvrdit svou hospodářskou politiku a pozici Tokia vůči Severní Koreji, uvedla agentura AFP.

Video Takhle vypadal výbuch nad Hirošimou: Lidé se „vypařili“, zbyla jen stavba od Čecha. - Blesk - Jaroslav Šimáček, hudebnibanka.cz

Život za zvuku sirén. A s hrozbou KLDR za zády

Podle japonského ministra obrany Icunoriho Onodera Severní Korea připravuje test rakety s jadernou hlavicí, která přeletí Japonsko. Reagoval tak na výhrůžku severokorejského ministra zahraničí, podle něhož by KLDR mohla provést svůj dosud největší jaderný test v Pacifiku.

Japonský ministr obrany se domnívá, že Severní Korea může provést zkoušku rakety středního doletu nebo mezikontinentální balistické rakety s jadernou hlavicí, vzhledem k pokrokům v raketovém a nukleárním zbrojním programu KLDR v poslední době. „Nemůžeme přitom vyloučit, že tato střela přeletí nad naší zemí,“ dodal Onodera.

V Japonsku občas zaznívají sirény, které varují občany před severokorejskými raketovými testy. Japonce hlášení vyzývá k vyhledání krytů. Občané si pomalu začínají na sirény zvykat.

Video KLDR ukázala simulaci útoku na USA: Vlajka Ameriky v plamenech - Youtube.com

simeone ( 25. září 2017 14:06 )

Japonci brzy zapoměli, kdo jim tam v r.1945 poslal "dárečky".Žádný z Kimů to určitě nebyl.Třeba jim to prozradí ten zrzavý Trumpeta.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud