Exotický ráj na nohou: Kvůli hrozícímu výbuchu sopky evakuovali na Bali 14 tisíc lidí

Autor: mah, ČTK - 
23. září 2017
18:44

Mezi turisty oblíbený ostrov Bali v Indonésii je na nohou. Z vesnic kolem sopky Agung, která hrozí bezprostřední erupcí, bylo evakuováno přes 14 tisíc obyvatel. Aktivita vulkánu stále sílí a úřady již byly nuceny zvýšit varování na čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň nebezpečí. Erupce sopky by přišla po více než půl století. Naposledy hora chrlila lávu v sérii erupcí mezi roky 1963 a 1964. Tehdy vzala život více než tisícovce lidí a stovky dalších se kvůli erupcím zranily.

Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je více než kterákoli jiná země na světě. Agung je s výškou 3142 metrů nad mořem nejvyšší horou na Bali. Leží na severozápadě ostrova, vzdálená přes dvě hodiny jízdy autem od známých turistických letovisek. Přesto je častým cílem návštěv skupin zahraničních turistů.

Okolí vulkánu bylo nyní až do vzdálenosti 12 kilometrů vyhlášeno uzavřenou zónou se zakázaným přístupem. Vulkanolog Gede Suantika pracující pro indonéskou vládu označil situaci za „znepokojivou“. „Panují obavy, že dojde k náhlé erupci,“ citovala experta agentura DPA.

Nouzové útočiště ve školách i halách

V blízkosti sopky Agung žije celkem asi 80 tisíc lidí, mnozí v bídných podmínkách. Více než 14 tisíc z nich muselo opustit své příbytky a vládou poskytnutými nákladními auty byli převezeni do nouzových útočišť ve školách, sportovních halách, ale i na otevřeném prostranství. Tam jsou jim rozdělovány potraviny a pitná voda, podle úřadu pro řešení katastrof se na akci podílí přes 10.000 pomocných pracovníků.

„Cítím strach a jsem smutný, že jsem musel opustit svou vesnici. Všichni byli evakuováni,“ řekl agentuře AP jeden z vesničanů Made Suda. Domov musel opustit v noci s 25 členy své rodiny a tolika potravinami, oblečením, kuchyňským nářadím a lůžkovinami, co jen dokázali unést. Teď jsou provizorně ubytovaní ve sportovním středisku v Klungkungu.

„Doufám, že erupce nebude příliš velká a snad nezničí mnoho domů,“ řekl další evakuovaný. Lety na mezinárodním letišti na Bali zatím nejsou omezovány a podle turistických kanceláří není zbytek ostrova zvýšenou aktivitou sopky Agung nijak postižen.

Video Výbuch sopky v Peru: Chrlí popel a dým 3,5 kilometru vysoko. - Reuters, dv, Hudba: Global Corncerm, Jody K Jenkins - Hudební banka.cz

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud