Karibské ostrovy znovu bijí na poplach. Hurikán Maria zesílil na 3. stupeň

Autor: base, ČTK - 
18. 9. 2017
18:00

Hurikán Maria zesílil na třetí stupeň z pětistupňové škály a blíží se ke karibským ostrovům, které před dvěma týdny zdevastoval přechod hurikánu nejsilnější kategorie Irma. Varování před hurikánem bylo v neděli vyhlášeno v ostrovních státech a územích Guadeloupe, Dominika, Svatý Kryštof a Nevis a Montserrat. Někteří obyvatelé již v obavách ze živlu opustili své domovy.

V 11:00 místního času (17:00 SELČ) se Maria podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nacházela 95 kilometrů východně od Martiniku. Doprovázel ji vítr o rychlosti 195 kilometrů v hodině.

Dosavadní kurs Marie se velmi podobá dráze Irmy, která způsobila v karibské oblasti mnohamiliardové škody a zabila na ostrovech přes čtyři desítky lidí. Podle meteorologů Maria během pondělí místního času dorazí k Závětrným ostrovům. Ve středu pak zřejmě zasáhne Panenské ostrovy a později by měla přejít i přes Portoriko nebo Dominikánskou republiku.

Podívejte se, jak hurikán Irma vysál vodu z oceánu:

Video Hurikán Irma vysál vodu z oceánu na Floridě a uvěznil kapustňáky. - Facebook/Marcelo Clavijo
720p 360p

Proběhnou další evakuace

Americká média informují o počínající další vlně evakuací z Amerických Panenských ostrovů, kde Irma zničila či poškodila stovky domů a obyvatelé se bojí další podobné katastrofy. „Mám velký strach. Ze všech těchhle trosek se stanou šrapnely,“ řekl listu Los Angeles Times místní obyvatel Eric Woltkamp s odkazem na neodklizené zbytky zničených domů a vybavení ležící na ostrově, z něhož se v neděli vydal na podle svého názoru bezpečnější Portoriko. Stejným směrem zamířily desítky dalších lidí.

Na rozdíl od Marie nehrozí podle meteorologů vážnější nebezpečí od hurikánu Jose, který se pohybuje v Atlantiku podél severovýchodního pobřeží Spojených států. Způsobuje sice vlnobití nebezpečné pro lodě, k pevnině se však podle projekcí NHC nepřiblíží.

Již v sobotu zeslábl na tropickou bouři hurikán Norma, když se přiblížil k nejjižnějšímu cípu Kalifornského poloostrova. NHC předpokládá, že v příštích dvou dnech bude Norma dále slábnout a pohybovat se na sever. Na poloostrov, kde se nacházejí rovněž oblíbená turistická letoviska, by však mohl přinést bleskové povodně.

 

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa