Ministr chtěl na líbánky po Evropě půjčit armádní tryskáč. Prý kvůli horké lince

Autor: Darina Jíchová - 
14. 9. 2017
15:55

Americký ministr financí Steven Mnuchin (54) čelí skandálu. Na líbánky po Evropě si totiž chtěl půjčit blíže nespecifikovaný tryskáč americké armády. Provoz stroje vyjde přitom zhruba na půl milionu korun za hodinu. Podle všeho by to nebylo poprvé, co by měl vládní stroj zapůjčený k soukromým účelům.

Mnuchin si v červnu vzal britskou herečku Louise Lintonovou (36), jeho svatby se zúčastnilo mnoho významných osobností, mezi nimi i prezident Trump se svou ženou Melanií. Mnuchinovi vyrazili na svatební cestu do Skotska, Francie a Itálie a ministr si na to vyžádal luxusní armádní tryskáč. 

Mluvčí ministerstva financí řekl televizní stanici ABC, že bývalý bankéř investiční společnosti Goldman Sachs Mnuchin si přál cestovat vojenským tryskáčem, aby měl jistotu bezpečné komunikace s vládou během svých líbánek. Svou žádost ale stáhl poté, co zjistil, že jsou i jiné způsoby, jak zůstat s kolegy v kontaktu.

Mluvčí dodal: „Ministr je členem rady pro národní bezpečnost a má spoustu povinností. Je proto nezbytně nutné, aby měl neustálý přístup k zabezpečené lince, pro její zajištění je mnoho možností, mezi nimi i vojenské letadlo.“

Cestování na palubě letadel Air Force je většinou rezervováno pro členy kabinetu, kteří přímo jednají v zájmu národní bezpečnosti. Demokraté nešetří kritikou, senátor Ron Wyden řekl ABC: „Člověk nepotřebuje zrovna soubor všech pravidel chování politika, aby pochopil, že tohle se nedělá. Musí vědět, že přestřelil.“

Mnuchin je v současnosti vyšetřován i kvůli své cestě do vojenské pevnosti Fort Knox v srpnu během zatmění slunce. „Prověřujeme, za jakým účelem ministr podnikl let 21. srpna a zda splňoval všechny náležitosti služební cesty,“ uvedl právní zástupce ministerstva financí Rich Delmar. Mnuchinovi podřízení trvají na tom, že měl ve Fort Knox schůzku týkající se daňové reformy. Pokud by byl cíl cesty jiný, například pozorování zatmění z lepší lokality, musel by uhradit cestovní náklady za svou manželku sám Mnuchin.

Je za hýřením ministra jeho žena?

Nezisková organizace Citizens for Responsibility and Ethics in Washington podala na ministerstvo žalobu, chtějí dosáhnout odtajnění detailů cesty ministra Mnuchina. „Američané si zaslouží vědět, za co ministři utrácí jejich peníze,“ uvedl ředitel neziskovky Noah Bookbinder.

Není jasné, jestli ministr nepožádal o letadlo kvůli své ženě. Lintonová má totiž na kontě řadu kontroverzí. Na svém Instagramu například sdílela fotku, na které je oblečená v šatech od světových návrhářů. Pod snímkem se rozpoutala ostrá diskuse, mnoho uživatelů sociální sítě zajímalo, kdo zaplatil za líbánky Lintonové a Mnuchina a kdo platí její oblečení. Herečka spustila scénu, za kterou se posléze omluvila.

Lintonová je celkově dost kontroverzní. Před nedávnem vydala memoáry popisující rok, který strávila v Zambii. Žena se situovala do role bílé hrdinky, která jako anděl seslaný z nebe konala zázraky a uzdravovala místní. Kniha byla plná faktografických a geografických nesrovnalostí a Lintonová za ni sklidila výsměch a kritiku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa