Středa 16. června 2021
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Polojasno 27°C

Město andělů se proměnilo v hořící peklo. Ničí ho největší požár v historii

Autor: Darina Jíchová - 
4. září 2017
10:50

V pátek večer začal v Los Angeles ničivý požár, oheň se rychle šířil a brzy zasáhl i obydlené části města. Lidé byli z postižených míst urychleně evakuováni a hasiči se snaží ochránit i přilehlý národní park. Zatím se jim podařilo živel zkrotit, ale obávají se, že by oheň mohl znovu udeřit, pohotovost vyhlásily i sousední státy.

Hasiči bojují s největšími požáry v Los Angeles v historii. Částečně se jim podařilo dostat oheň pod kontrolu, ale nebezpečí přetrvává kvůli silnému větru, který by mohl oheň rozšířit dál. Byl vyhlášen nejvyšší stav ohrožení.

Déšť a klesající teplota pomohly více než tisícovce hasičů v boji s požárem, který začal v pátek v údolí La Tuna. Nekontrolovatelný oheň pohybující se na téměř šesti akrech půdy, zničil tři domy a jeden poškodil, záchranáři museli evakuovat 700 domovů.

Požární jednotky používají 206 cisteren, 9 helikoptér, uvedl šéf hasičů Ralph Terrazas na tiskové konferenci. Primátor Eric Garcetti i guvernér Jerry Brown podnikají všechny potřebné kroky, aby se předešlo dalšímu šíření ohně, meteorologové ale varují před změnou počasí a silným větrem.

Hasiči se snaží ochránit národní park Yosemite, kde rostou vzácné a skoro 3 tisíce let staré gigantické sekvoje. „Díky dešti se štěstí obrátilo na naši stranu, ale ještě není konec,“ řekl primátor Los Angeles Garcetti, „pokud vítr zůstane tak silný, může se stát cokoliv,“ dodal.

Měnící se vítr by mohl roznést žhavé jiskry a rozšířit požár za severní hranici Los Angeles. Kalifornský guvernér Brown vyhlásil výjimečný stav teprve, když se oheň dostal k obydleným čtvrtím Burbanl a Glendale. Teplota toho dne přesáhla 36 °C a překročila dosud nejvyšší naměřenou teplotu v Los Angeles.

 Podívejte se na záznam losangelského požáru:

Obyvatelé byli upozorněni na špatnou kvalitu ovzduší obsahující kouř a popel. Mluvčí hasičů Anne Grandyová řekla, že jednotky se nyní pokouší zachránit stromy i historické sruby, které se v národním parku nachází. Dřevěná obydlí z 19. století obalili do ohnivzdorného materiálu. 

Oheň se od svého epicentra šířil do všech světových stran, výjimečný stav byl vyhlášen i ve Washingtonu a Montaně, v oblastech probíhá evakuace. Během likvidace požáru byli zraněni čtyři hasiči, zatím nejsou hlášeny oběti na životech. V některých postižených částech se lidé už mohou vrátit do svých domovů.

Stát Kalifornie se nyní potýká celkem s 19 velkými požáry, se kterými bojuje 12 tisíc hasičů.

Video Ničivý požár v Austrálii: Lidé opouštějí své domovy - Reuters, Markéta Volfová

1912 ( 5. září 2017 06:34 )

ty jejich dřevěné krabičky od sirek dobře hoří ale jdi ty takové hovadiny co píšeš

1912 ( 5. září 2017 06:32 )

tomik007 ( 4. září 2017 23:20 )

Az je Kim nas ere - tak bude horzet Kim

sores ( 4. září 2017 17:35 )

Tak z takové katastrofy by se naše malinkaté rozvojové Česko už nikdy nevzpamatovalo! Na hodně místech v Česku to vypadá pořád jako po válce, hlavně ty vesnice ošubrané!

Nezadat ( 4. září 2017 15:27 )

Už se i Bůh nasr.al a má jih plné zuby.Rozpoutali po světě mnoho válek a tak ať na vlastní kůži zmr.di poznají tragedii co oni samy ve světě páchají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa