U Houstonu se protrhla hráz, začala okamžitá evakuace. USA nasadí armádu

Autor: base, ČTK - 
29. srpna 2017
19:50

V obci Columbia Lakes jižně od Houstonu se protrhla protipovodňová hráz, úřady proto nařídily místním lidem okamžitou evakuaci. Přehrada Addicks, která chrání texaské město Houston před rozvodněnou řekou Buffalo Bayou, v úterý zase dosáhla maxima své kapacity a voda nyní volně přetéká přes hlavní hráz. Po těchto incidentech se americká armáda rozhodla posílit v Texasu nasazení národní gardy do záchranných operací.

Již v pondělí začali ženisté z přehrady Addicks a také z rezervoáru Barker upouštět vodu, aby i přes zvýšení průtoku dále po proudu snížili tlak vody na hráze. Fakt, že voda nyní neregulovaně přetéká přes hráz, povede k dalšímu zvýšení hladiny řeky pod vodním dílem.

Podle Lindera je kvůli přeplněné přehradě obtížné řízeně vodu upouštět. „Je to něco, co jsme dosud nezažili,“ citovala Lindera agentura Reuters. Linder také řekl, že úřady vyzvaly obyvatele šesti houstonských čtvrtí v blízkosti přehrady, aby opustili své domovy.

Vodohospodáři se také obávají vývoje situace v rezervoáru Barker, který pomáhá kontrolovat tok Buffalo Bayou západně od Houstonu.

Po protržení ochranného protipovodňového valu u Columbia Lakes vyzvaly úřady tamního okresu Brazoria všechny obyvatele, aby okamžitě opustili své domovy. Fakt, že obci bezprostředně hrozí zaplavení, byl jasný už o víkendu. V neděli dostali obyvatelé úřední dopis s doporučením k evakuaci. Okres Brazoria na Twitteru rovněž požádal veřejnost, aby používala mobilní telefony jen v případech nouze, neboť systém je přetížený.

Generál James Witham odhaduje, že texaská národní garda v nadcházejících dnech navýší svou pomoc na 8 000 až 10 000 gardistů, dalších 20 000 až 30 000 gardistů by pak do Texasu mohlo být povoláno z dalších států USA.

Generál rovněž prohlásil, že armáda poskytuje Texasu vše, oč guvernér Greg Abbott žádá. Dodal ale, že vojenské operace omezují povětrnostní podmínky a také záplavy, které znemožňují využít některé silnice.

Podívejte se na video, jak hurikán Harvey zasáhl průmyslové komplexy:

Video Hurikán Harvey zasáhl průmyslové komplexy - Reuters

mirco ( 30. srpna 2017 01:36 )

pan je rusofil?

msml20 ( 29. srpna 2017 23:48 )

.

lucio1 ( 29. srpna 2017 21:09 )

Aby pak vojáci nescházeli na hranicích s Ruskem., které myslí jen na to, jak nás vyplenit..

lokii ( 29. srpna 2017 20:40 )

V clanku se pise, ze je to prehrada a dale se tam pise, ze se hraz protrhla - mam dojem, ze to by byl jiny srumec, kdyby se hraz prehrady protrhla. Tady - podle clanku - voda volne preteka. To, ze je to silena situace, to je jasne, ale preci jen je velky rozdil mezi volnym pretekanim vody a protrzenim hraze.

deratizater ( 29. srpna 2017 20:39 )

nabízí se kacířská otázka zda je pánbíček netrestá za rozvrácení světa

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud