Horor v egyptské nemocnici: Chudým brali orgány a dávali je boháčům

Na Blízkém východě bují nelegální obchod s orgány. Nedostatkovým zbožím jsou celosvětově ledviny.  (Autor: Shutterstock)
Autor: lm, ČTK - 
24. srpna 2017
10:09

Egyptští policisté odhalili kliniku, ve které vyoperovávali orgány chudým pacientům a následně je prodávali boháčům. Zatčeno bylo 12 lékařů, někteří z nich přímo při činu.

Egyptská policie nedaleko hlavního města Káhiry uzavřela kliniku, která se specializovala na transplantaci ledvin, a zatkla 12 lékařů, které podezírá z účasti v zločinecké skupině, jež obchodovala s lidskými orgány. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Lékaři jsou podezřelí z toho, že vyoperovávali orgány chudým lidem, mimo jiné uprchlíkům, a transplantovali je bohatým egyptským pacientům a cizincům. Podle ministra vnitra se lékaři „domlouvali s Egypťany na postoupení jejich orgánů jiným pacientům výměnou za značný obnos peněz, přičemž zneužívali jejich finanční tísně“.

Část lékařů byla zatčena přímo při činu, když zrovna vyoperovávali ledvinu jednomu z pacientů. Podle médií tento muž prodal svůj orgán klinice za 10 tisíc dolarů (221 tisíc korun). Podle britského periodika The British Journal of Criminology (Britský žurnál kriminologie) se cena orgánu na egyptském černém trhu může vyšplhat až ke 100 tisícům dolarů (2,21 milionu korun).

Egypt před sedmi lety zakázal obchod s lidskými orgány. Do té doby podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patřil mezi pět států světa, kde se s lidskými orgány nejvíce obchodovalo.

agfor ( 24. srpna 2017 15:33 )

To se přece děje v českých nemocnicích také, jen se o tom nikde nesmí psát.

jany ( 24. srpna 2017 12:53 )

takže se obchoduje čile dál

lug70 ( 24. srpna 2017 10:18 )

Nepsalo se v médiích náhodou, že těla mrtvé češka a její dítě z případu Kramný byly z Egypta přivezeny bez některých orgánů? Ještě aby se nakonec neukázalo, že Kramný je nevinný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud