Děti závislé na „wifině“ a mobilu pomůžou v boji s hackery, překvapil odborník

Autor: ČTK, pk - 
9. srpna 2017
11:10

Až znovu uvidítě své dítě přilepené k mobilu nebo jinému elektronickému zařízení, možná se ho nemusíte snažit hned odtrhnout. Podle bývalého ředitele britské zpravodajské služby GCHQ Roberta Hannigana může být v sázce národní bezpečnost. Země má totiž nedostatek lidí, kteří se v digitálním světě orientují. Hannigan to řekl v rozhovoru s britským deníkem The Daily Telegraph.

„Pokud se vám zdá, že dovolenou trávíte neúspěšnými pokusy odtrhnout své děti od wifi nebo digitálních přístrojů, nezoufejte. Vaše chabé rodičovské schopnosti jim možná pomáhají a zachraňují zemi,“ dodal Hannigan, jenž GCHQ opustil na začátku roku.

Rodiče se podle něj často bojí virtuálního světa, protože mu nerozumí tolik jako jejich děti. „Potřebujeme mladé lidi, kteří tento digitální svět prozkoumávají, stejně jako objevují fyzický svět,“ uvedl Hannigan. Dodal, že v Británii je „zoufalý nedostatek“ lidí s počítačovými dovednostmi. Proto jsou podle něj nepřátelé často napřed.

Hackeři v uplynulých měsících podnikli například útoky na britský parlament a státní zdravotnictví. Poslanci, jejich asistenti a nemocnice se nedostali do svých počítačových systémů plných citlivých informací, připomněla agentura Reuters.

Odborníků na IT je v Británii pomálu

Lednová zpráva serveru Indeed, který zprostředkovává práci, uvádí, že v Británii je druhý nejmenší počet bezpečnostních počítačových expertů na světě. Poptávka zaměstnavatelů o tyto odborníky je tak uspokojena jen z jedné třetiny, píše se ve zprávě. Vláda proto v únoru otevřela Národní kybernetické bezpečnostní centrum. Středisko je součástí GCHQ a má pomoci tento nedostatek zacelit.

Hannigan soudí, že ještě není pozdě na to, aby se rodiče zapojili. Radí jim, aby si pořídili Raspberry Pi – malý počítač určený k tomu, aby se na něm mladí lidé naučili programovat – a pracovali na něm spolu se svými potomky. „Nebojte se toho, že by se z vás stal nerd. To by byl případně problém, na který byste měli být hrdí,“ tvrdí.

Co dělají vaše děti na internetu? Podívejte se ve videu: 

Video  Průzkum: Co dělají vaše děti na internetu? Každý šestý puberťák sdílí své erotické fotky!  - Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a společnost O2 Czech Republic

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud