Soudce: Smrtelně nemocný britský chlapec bude převezen do hospice

Soud poslal nemocného Charlieho zemřít do hospice.
Autor: ČTK - 
27. 7. 2017
18:42

Smrtelně nemocný britský chlapec Charlie Gard bude z nemocnice přesunut do hospice, rozhodl ve čtvrtek britský soudce Nicholas Francis. Agentura AP k tomu dodala, že podle soudce tam dítě „v krátké době nevyhnutelně zemře“, bude totiž odpojeno od přístrojů, které jej nyní udržují při životě.

Soudce o přesunu nevyléčitelně nemocného Charlieho rozhodl poté, co rodiče nevyužili soudem daného času k dohodě s nemocnicí o tom, kde a jak jedenáctiměsíční dítě stráví své poslední dny. Soudce odmítl poskytnout detaily, do kterého zařízení bude chlapec převezen.

 

Charlie trpí syndromem mitochondriálního vyčerpání, což se projevuje postupným ochabováním svalstva a poškozením mozku; rodina v pondělí oznámila, že podle zevrubných testů chlapcovo tělo vykazuje nezvratná poškození a že na jakoukoli pomoc je už pozdě.

Rodiče Connie Yatesová a Chris Gard se přitom měsíce snažili přesvědčit londýnskou nemocnici, aby umožnila přesun dítěte do Spojených států k experimentální léčbě. Lékaři byli proti s odůvodněním, že by tato léčba rozhodně nebyla úspěšná a chlapec by jen ještě víc trpěl.

Britské soudy i Evropský soud pro lidská práva daly nemocnici za pravdu s tím, že je možné dítě odpojit od přístrojů a umožnit mu zemřít přirozeným způsobem. Rodiče se následně snažili najít lékaře, který by o chlapce pečoval tak, aby s nimi dítě mohlo v hospicové péči strávit ještě několik dnů.

Manželé spolu strávili 73 let. Nyní se snaží užít si své poslední chvíle v hospici.

Video Manželé po 73 letech - Youtube/Erin Solari

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rentierskej ( 27. července 2017 22:51 )

 čau, prcku! snad v lepších časech a v plné síle - zdráv!

Zobrazit celou diskusi
Další videa