Charlie umírá na vzácnou nemoc. Soudy povolily smrt kojence, kdo to změní?

Autor: ČTK, zzu - 
4. 7. 2017
22:10

Jedenáctiměsíční Charlie Gard je jedním ze 16 dětí na celém světě trpících nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Bez pomoci lékařů nemůže dýchat ani se hýbat, navíc nevidí a neslyší. Britské soudy v dubnu povolily jeho odpojení od přístrojů, jeho rodiče přesto boj proti vzácnému genetickému onemocnění nevzdávají. Podporu malému Charliemu nyní vyjádřil papež František i americký prezident Donald Trump.

„Pokud můžeme Charliemu pomoci, bude nám potěšením tak učinit,“ napsal v pondělí na Twitteru Trump. Hlava katolické církve zase volá po respektování přání rodičů - Connie Yatesové a Chrise Garda. Ti už delší dobu usilují o transport svého syna do USA na experimentální léčbu, to však britské soudy nepovolily. Nově rodiče komunikují také s vatikánskou nemocnicí Bambino Gesù.

Na přesun Charlieho do Spojených států se ve sbírce vybralo již přes 1,3 milionu liber (37 milionů korun), avšak peníze nejsou problém. Lékaři z londýnské nemocnice Great Ormond Street Hospital se domnívají, že v nejlepším zájmu dítěte je ukončení podpory životních funkcí a v průběhu jara jim daly za pravdu hned tři britské soudy. Londýnský nejvyšší soud nevěří ani v úspěšnost experimentální, nukleosidové terapie.

„Chápu stanovisko, že chlapec je natolik postižen encefalopatií, že jakýkoli pokus o léčbu by byl marný,“ cituje deník The New York Times neurologa z amerického střediska, které nabídlo, že nový druh léčby zajistí. „Souhlasím, že zlepšení stavu po této léčbě je velmi nepravděpodobné,“ uvedl neurolog pro britské soudy.

„Pokud on stále bojuje, pak bojujeme i my“ 

Přesto je dnes Charlie Gard v centru pozornosti a rodiče stále věří v jeho záchranu. „Pokud on stále bojuje, pak bojujeme i my,“ napsala na Facebook matka Connie Yatesová.

Britské zákony však na první místo staví práva dítěte, nikoli právo rodičů o něm rozhodovat. Zapojení soudů do lékařských rozhodnutí není v Británii neobvyklé, pokud se názory lékařů a rodičů ohledně léčby rozcházejí. A londýnský nejvyšší soud je toho názoru, že další léčba by mohla Charliemu způsobit „bolesti a utrpení“.

„Byla to otázka toho, co je nejlepší pro dítě,“ řekla agentuře AP Claire Fentonová-Glynnová, odbornice na práva dětí na univerzitě v Cambridge. „Je to neskutečně těžké rozhodnutí a pro soudce i lékaře nebylo snadné jej učinit. Je strašlivé rozhodovat o takové věci,“ dodává.

Český expert: U nás má přednost léčba

Česká právní úprava v těchto případech vychází z hodnoty lidského života jako hodnoty absolutní. „Naše medicína je (se značnou nadsázkou) chápána jako povinnost léčit, v každém případě, za každou cenu, bez ohledu na všechno kolem. Léčí i tehdy, je-li to marné, je-li to zbytečné, a je-li to nedůstojné, protože pacient už z léčby nemá prospěch, uvedl pro web E15 Petr Šustek z Centra zdravotnického práva na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Jednoznačné stanovisko o tom, jak by případ Charlieho Garda dopadl v ČR, však nezaujal.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

dajka123 ( 8. července 2017 09:54 )

Jistě si taky pamatuješ, že tebou zmiňovaný chlapec se dal vyléčit transplantací, nebyl na přístrojích po transplantaci se dá žít plnohodnotný život. Malý Charlie je tady jen díky přístrojům, má poškozený mozek, je slepý a hluchý. Pro toho je pobyt zde jen trápením. Je to sobeckost rodičů, když jeho utrpení jen protahují.

vavrjan ( 5. července 2017 15:53 )

Pamatuji na chlapce, který byl v Anglii rovněž vlastně odsouzen k smrti a rodiče ho dostali k nám do ČR, kde byl vyléčen. Vždy stojí o život bojovat. Pokud vím,tak Anglické soudy žalovali rodiče za to, že ho z Anglie odvezli. Možná mají dobré zdravotnictví, ale přístup k lidem asi ne.

nanometr ( 5. července 2017 13:55 )

Rakosnick: Tu přece absolutně vůbec nejde o nějaké oblizování ksichtu psa psem, nevím, kde jsi přišel k tomu, že tohle dělám, z jakého prstu sis to vacucal? Nebo ze své paty sis to vycucal? Nic o mě nevíš. Píšeš absurdity. Odvádíš pozornost od tématu. Proč to děláš? Píšu o tom, že se psem mají lidí smilování, nenechají ho trpět, ale s lidmi smilování nemají a mučí je nekonečně dlouho. Jak staré, nemocné, tak třeba i dospělé nebo děti. Ten, kdo trpí, by měl být uspán! Z jakého důvodu mu prodlužovat utrpení?

andorea ( 5. července 2017 10:01 )

Když ono je někdy lepší bavit se se psem než s člověkem...

nanometr ( 5. července 2017 08:08 )

Psa v takovém stavu uspíme a člověka týráme. Rodiče předvádějí odporné sobectví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa