Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Taštička z Měsíce se vydražila za miliony. Armstrong do ní sbíral vzorky

Autor: ČTK, val - 
21. července 2017
06:51

Naoko nenápadná bílá taštička je ve skutečnosti jedinečným skvostem. Americký astronaut Neil Armstrong v ní totiž přivezl na Zem první vzorky hornin z Měsíce. V čtvrteční dražbě v New Yorku ji anonymní kupec zakoupil za 1,8 milionu dolarů (asi 40 milionů korun). Dražba se konala právě v den 48. výročí prvního přistání člověka na Měsíci, jímž byl právě Armstrong a Edwin Aldrin. V minulosti byla předmětem sporů. 

Dekontaminační váček připomínající toaletní taštičku po dlouhá léta spočíval zapomenutý v krabici v Johnsonově vesmírném centru v Houstonu, než jej zakoupila osoba, která se do dražby přihlásila telefonicky a nepřála si zveřejnit své jméno, uvedla aukční síň Sotheby's. Ta očekávala, že se taška prodá za dva až čtyři miliony dolarů.

I tak dosáhla nejvyšší ceny v aukci „měsíčních“ memorabilií. Například letový plán Apolla 13 se prodal za 275 tisíc dolarů (asi 6,1 milionu Kč), zatímco skafandr astronauta Guse Grissoma stál nového majitele na 43 750 dolarů (asi 980 tisíc Kč). Slavný snímek Buzze Aldrina na Měsíci, který pořídil Neil Armstrong, vyšel na 35 tisíc dolarů (asi 783 tisíc Kč).

Přistání Apolla 11 na Měsíci:

Video  Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.  - NASA
Video se připravuje ...

Poté, co se Armstrong a jeho posádka vrátili na Zemi v červenci 1969, prakticky kompletní výbava lodi Apollo 11 skončila ve washingtonském muzeu letectví a kosmonautiky. Osud taštičky pro odběr měsíčních vzorků o rozměrech 30 na 22 centimetrů byl po desetiletí neznámý. Poté, co zmizela z Johnsonova centra, kam se zřejmě dostala administrativním omylem, se vynořila v garáži manažera muzea a sběratele v Kansasu Maxe Aryho, který byl podle soudních záznamů odsouzen za krádež v roce 2014.

Spory o vlastnictví

Tašku zabavili strážci zákona, kteří se ji pokusili třikrát vydražit, avšak nikdo neprojevil zájem, než ji koupila v roce 2015 za 995 dolarů (asi 22 tisíc Kč) právnička z Chicaga, Nancy Lee Carlsonová.

Ta poslala tašku do amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), aby ověřila její pravost. Když se ukázalo, že tašku použil Armstrong a že stále obsahuje stopy měsíčního prachu, americká vesmírná agentura se rozhodla, že si ji ponechá. Carlsonová úspěšně NASA zažalovala a donutila ji vrátit tašku. Spor přilákal pozornost mnoha potenciálních kupců, což vedlo právničku k rozhodnutí zkusit tašku znovu vydražit.

Našli se kritici, kterým se nelíbí prodej kousku vesmírné historie. „Ta taška patří do muzea, kde by celý svět mohl sdílet a oslavovat tento úspěch lidstva,“ uvedla Michelle Hanlonová, spoluzakladatelka nevládní organizace For All Moonkind, která se snaží přesvědčit OSN, aby přijala opatření k zachování a ochraně šesti míst, kde na Měsíci přistály moduly lodí Apollo.

lakar ( 22. července 2017 12:05 )

Jak je možné, že před "sto lety" dokázali doletět na Měsíc a dnes, kdy už PC v kapse umí více než dříve PC přes půl sálu, to nedovedou ? Asi skutečně šlo jen o malý krůček pro člověka, ale velký podvod pro lidstvo ... Takových taštiček lze dnes vyrobit MADE IN CHINA tisíc, možná i víc.

salto ( 21. července 2017 07:32 )

Armstrong - ten podvodník z TdF byl i na Měsíci?

Zobrazit celou diskusi