NASA zveřejnila utajované záběry z cest na Měsíc: Na internetu odhalila 10 tisíc nových fotografií

6. října 2015
13:49

Fotografie pohledu na Zemi z Měsíce nebo obrázek Neila Armstronga, jak provádí první »velký krok pro lidstvo« jsou jedny z nejznámějších z lidské historie. Věřte ale, že během misí Apollo vzniklo fotek mnohem více. A všechny jsou stejně úžasné – teď si jich asi 10 000 můžete prohlédnout na internetu!

Od prvního úspěšného letu mise Apollo roku 1968 až po tu poslední v roce 1972. Čtyři roky, jedenáct misí a 8400 fotografií, které kosmonauti pořídili ve vesmíru. Právě ty nyní několik nadšenců z NASA uveřejnilo na internetu.

Projekt, který měl fotografie ukázat široké veřejnosti, běžel zhruba patnáct let! Ale podařilo se. Krásné obrázky v ultravysokém rozlišení může nyní vidět každý. Vypadají trošku jako fotky z natáčení sci-fi filmů, vše je ale reálné.

Kosmonauti používali na focení fotoaparáty Hasselblad se čtvercovým formátem. V galeriích najdete fotky z první mise k Měsíci i notorické záběry Neila Armstronga, jak otiskuje podrážky bot do povrchu Měsíce.

Galerie obsahují stovky pohledů na Zemi, částečně zakrytou stínem Měsíce, nebo na krátery této planety. Najdete zde i fotky experimentů, popřípadě i života uvnitř vesmírného modulu.

Filmy začalo Vesmírné centrum skenovat v roce 2004, fotografie byly pak upraveny a převedeny pro potřeby použití na internetu. Teď se na tyto neuvěřitelné snímky můžete podívat i vy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mikes15 ( 6. října 2015 19:07 )

Tož dobrá, zítra ráno tam zajdeme všeci

mikes15 ( 6. října 2015 15:55 )

 Tož jste všeci blbí či co? Stopy tam stále a jsou viditelné z družic. Ověřovali to kromě Rusů, dokonce i Japonci

evita5555 ( 6. října 2015 14:37 )

Jáj, tak sa Amerikáni pokakali keď rusi rozhodli poriadne preskúmať tú ich rozprávku

provokaterka ( 6. října 2015 14:16 )

Tolik roků trvaly fotomontáže.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud