Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Vařit ve vesmíru je noční můra: Italská astronautka si připravila tortillu

Autor: haj, ČTK - 
8. června 2015
06:21

Na různé kuchařské show už jsme z televize zvyklí. Ovšem kam se hrabou všichni slavní kuchaři na Italku Samanthu Cristoforetti. Tato astronautka totiž názorně předvedla, jaká je to dřina, připravit si oblíbené jídlo přímo ve vesmíru.

Samantha Cristoforetti je v současnosti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice v rámci dlouhodobé mise Futura. Zřejmě měla dlouhou chvíli, a tak se dala do vaření. Nechala se natočit při vyrábění svačinky v podobě tortilly. Do ní astronautka přidává salát z merlíku (říká se mu i quinoa), sušená rajčata, kousky makrely a pórkový krém.

Na videu je také vidět, jak se kousky pokrmu ve stavu beztíže snaží uletět, zatímco Samantha v klidu rozbaluje další přísadu a poté jídlo chytí, jako by se nechumelilo. Zatímco se vedle ní vznáší lžička, ona si z tortilly ukousne a na kameru ukáže velký palec nahoru. Asi se jí svačinka povedla.

Při takovéto přípravě se ale může snadno stát, že vám některá sousta ulétnou. Podle Evropské kosmické agentury (ESA) tyto nezbedné drobečky vcucne ventilace. Případně si pak svačinku uloupí jiný člen vesmírné posádky, pokud kolem něj proletí.

ESA pak dodává, že kosmonautům je dovoleno si s sebou do vesmíru brát určité množství svého oblíbeného jídla či přísady, které jim připomenou chuť domova a pomůžou jim tak pobyt v nepřirozeném prostředí přežít v klidu.

Italská astronautka Samantha Cristoforetti se navíc v neděli stala rekordmankou v délce pobytu žen ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem Země strávila už 195 dní, dosavadního rekordu 194 dní dosáhla americká astronautka Sunita Williamsová v roce 2007.

Rekord přitom nebyl plánovaný, na Zem se měla Samantha vrátit už koncem května. Po dubnovém nevydařeném letu ruské zásobovací lodě Progress, zaviněném závadou nosné rakety Sojuz, však byla cesta tří členů orbitálního komplexu, včetně Italky, odložena na červen.

Řídící středisko u Moskvy před několika dny rozhodlo, že novým termínem návratu Samanthy a jejích kolegů, Američana Terryho Virtse a ruského kosmonauta Antona Škaplerova, je 11. červen. Přistát by měli v kazašské stepi v 15:43 SELČ. Konečný nový „ženský“ rekord pobytu ve vesmíru italské astronautky by pak měl činit 199 dní.

makmark ( 8. června 2015 06:39 )

hm, příprava jídla.. další oblíbený tv žánr je porno... to by se produkčním společnostem líbílo, natáčet, jak to plave vzduchem.. kdyby měli prachy na raketu, už jsou tam s kamerou

Zobrazit celou diskusi