Tibetský student se zkusil upálit jako Palach. „Svoboda,“ křičel v ohni

Autor: jer - 
15. července 2017
18:50

Student původem z Tibetu se v Indii pokusil upálit. Údajně přitom křičel „svoboda.“ O případu informoval web France24.com s odvoláním na místní policii. Jeho čin by se tak podobal Janu Palachovi, který sebeupálením v Československu v roce 1969 protestoval proti sovětské okupaci.

Dvacetiletý student pokus o upálení přežil a je těžce raněný. Sebezapálení je běžně používané jako forma protestu Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Podle indické policie ale za upálením můžou být také nedávné zkoušky, při kterých student neuspěl. Skutečný motiv upálení se stále vyšetřuje.

„Nejsme si jisti, proč se pokusil upálit, ale podle svědků křičel 'svoboda,' potom se polil kerosinem a zapálil se,“ uvedl Sanjay Tripathi, mluvčí policie města Varanasi v rozhovoru pro AFP.

Mezinárodní kampaň pro Tibet identifikovala studenta jako Tenzina Choeyinga. Podle Chime Namgyala, předsedy Tibetského mládežnického kongresu (skupiny studentských aktivistů ve Varanasi), Choeying před zapálením křičel „Vítězství pro Tibet.“

Exministr Bursík u soudu: Kvůli Tibetu a žalobě na policii i vnitro

Video Exministr Bursík u soudu: Kvůli Tibetu a žalobě na policii i vnitro - Jaroslav Šimáček

Policie uvedla, že proběhne výslech Choeyinga i jeho rodiny. „Chlapec se zotavuje v nemocnici. Může mluvit, ale má popáleniny asi na 50 procentech těla,“ řekl Tripathi.

Čína si stojí za názorem, že její armáda „osvobodila“ Tibet v roce 1951, mnoho Tibeťanů ale viní vládu z utlačování náboženských organizací a z rozkladu tibetské kultury. Čína se obvinění brání. Podle ní je za vše zodpovědný tibetský duchovní Dalai Lama, který žije v exilu v Indii. Podle Číny u lidí podporuje sebeobětování, čímž podporuje odtržení Tibetu od zbytku národa.

Letos se poprvé obětoval tibetský farmář v březnu v jihozápadní Číně. Tibetská exilová vláda v Indii uvádí, že od roku 2009 se podobně obětovalo 146 lidí. Choeying není první Tibeťan, který se zapálil v Indii. V roce 2012 se jiný Tibeťan zapálil v Novém Dillí, po dvou dnech zraněním podlehl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud