Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Erdogan rok po nezdařeném puči: Byla to nejtemnější a nejdelší turecká noc

Autor: ČTK - 
15. července 2017
15:50

Turecko si v sobotu připomíná první výročí nezdařeného puče proti režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který si vyžádal 250 mrtvých a přes 2000 zraněných. V zemi platí výjimečný stav, vláda řídí zemi pomocí dekretů. Ze zaměstnání bylo propuštěno více než 150 tisíc státních zaměstnanců údajně podporujících pučisty. A přes 350 důstojníků čekala degradace.

Erdogan se v Ankaře zúčastnil mimořádné parlamentní schůze. „Uplynul právě rok od nejtemnější a nejdelší turecké noci, která se nakonec změnila v jasný den,“ řekl na schůzi poslancům premiér Binali Yildirim. Poděkoval tisícům Turků, kteří se loni 15. července vydali do ulic na výzvu prezidenta, aby pučisty přemohli.

Noční oslavy po krvavém pokusu o puč: Turci vyšli do ulic

Video  Noční oslavy po krvavém pokusu o puč: Turci vyšli do ulic  - Reuters
Video se připravuje ...

Ze zosnování puče turecké vedení obviňuje duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a v Turecku má řadu příznivců. Od loňského července turecký režim pozatýkal kvůli údajným vazbám na Gülenovo hnutí na 50 tisíc lidí. Duchovní ale tvrdí, že podíl na pokusu o převrat nemá.

Veřejná doprava zadarmo

Patnáctý červenec byl v Turecku na počest vítězství nad pučisty vyhlášen státním svátkem. Veřejná doprava je o víkendu v Istanbulu a Ankaře zdarma. Obě města plánují na sobotu masové „pochody národní jednoty“ za účasti tisíců lidí, na mostě přes Bospor bude v Istanbulu pietní akt na počest obránců režimu, kteří během puče zahynuli.

Erdogan se nejprve zúčastní pietních aktů v Istanbulu a v noci odletí do Ankary. Na parlamentní schůzi má pronést projev půldruhé hodiny po půlnoci, kdy na parlament před rokem pučisté svrhli první bomby.

Poslanci se tehdy před bombardováním museli skrývat ve sklepení. Při puči vojáci nasadili tanky a vrtulníky, obsadili televizní vysílač a pokusili se obklíčit letní prezidentovo sídlo.

Deneček ( 15. července 2017 16:15 )

A sankce nikde,co děla EU a USA?

Zobrazit celou diskusi