Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Vodní děla a slzný plyn. Hamburk se znovu proměnil v bitevní pole

Autor: ČTK, ula - 
9. července 2017
08:12

Ani konec summitu zemí G20 nepřinesl do ulic severoněmeckého Hamburku klid. V noci na dnešek dál pokračovaly střety demonstrantů s policií, která kolem půlnoci znovu nasadila i vodní děla a slzný plyn, informovala agentura DPA. Rozehnat protest několika stovek lidí se policisté rozhodli údajně poté, co na ně demonstranti začali házet lahve a dlažební kostky. Několik lidí policie zadržela, několik policistů utrpělo zranění. Nad ránem ale zavládl ve městě klid.

Summit zemí G20, který v Hamburku začal v pátek a skončil v sobotu, provázelo po celou dobu násilí v ulicích. Levicoví radikálové, kteří protestovali proti kapitalismu a globalizaci, rabovali obchody, zapalovali auta, útočili na policisty a blokovali příjezdové cesty na místo jednání státníků. Průběh závěrečných demonstrací v sobotu večer, kterých se zúčastnilo asi 55 tisíc lidí, byl ale ještě relativně klidný.

Situace se ve čtvrti Schanzenviertel opět vyostřila až krátce před půlnocí, kdy podle policie začali demonstranti zasahující policisty napadat. Část ze zhruba šesti set přítomných byla také zahalená, zdůvodnila zásah policie. Na místo dorazila i speciální jednotka, nakonec se ale stáhla a práci přenechala řadovým policistům.

Starosta: Policie dělala, co mohla

Policie od počátku protestů do nedělního rána zadržela v souvislosti s demonstracemi proti summitu G20 v Hamburku celkem 188 osob.

Pod tlak se kvůli násilným protestům v ulicích dostal hamburský starosta Olaf Scholz, který před summitem obyvatelům druhého největšího německého města sliboval, že si konání vrcholné schůzky ani nevšimnou. Naposledy ho kritizoval například předseda policejních odborů (DPG) Rainer Wendt. „Zesměšňoval nás, když jsme varovali před nepokoji,“ uvedl. Scholz by se podle něj měl „poroučet“.

Scholz už vyjádřil politování, že se nepodařilo dodržet slib, který dal občanům. Policie podle něj ale „dělala, co mohla“. Situaci úřady nicméně nepodcenily, uvedl starosta. O klid v ulicích Hamburku se staralo přes 20 tisíc policistů, zhruba dvě stovky jich v uplynulých dnech utrpěly zranění.

Podívejte se, jak to vypadalo v Hamburku:

Video  „Vítejte v pekle.“ V Hamburku vzplály nejen vášně, demonstranti se střetli s policií.  - Reuters / hudebnibanka.cz: Wayne Murray, Timothy Elliot Larcombe - Dirty Money
Video se připravuje ...

Politický motiv protestů? Jen zamínka k násilí

„Skvělou práci“ německá policie odvedla také podle amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Všichni se cítili naprosto v bezpečí navzdory anarchistům,“ napsal na Twitteru před odletem do USA.

Ke kritice protestujících, kteří se uchýlili k násilí, se v příspěvku zveřejněném dnes v listu Bild am Sonntag připojil ministr zahraničí. „Obraz Německa u mezinárodní veřejnosti události v Hamburku silně naruší,“ uvedl šéf diplomacie Sigmar Gabriel. Politický motiv protestů byl podle něj jen záminkou a pachatelům výtržností šlo jen o násilí. „Pachatelé se nijak neliší od neonacistů a jejich žhářských útoků. S údajně ‚levicovými motivy‘ to nemá nic společného,“ dodal Gabriel.

Podívejte se na protesty v Hamburku:

hanka666 ( 9. července 2017 10:55 )

Tak ted jsem viděli, jak jsou policisté naprosto neschopní něco zásadního udělat.Nyní islamáči vidí, jak je Německo slabé. Boj v ulicích je sakra něco jiného, než někde z letadel vysypat bomby. Hážeš po policii Molotov koktejly? Tak bum tě do palice

prycsnima ( 9. července 2017 09:45 )

 Sluníčková policie dederácké Makrely nic nezvládla.Takže až vyjde do ulic deset tisíc Salafistů a statisíce jejich sympatyzantů a 300 tisíc "zmizelých"tzv.Imigrantů tak máme v Německu přes noc největší Kalifát na světě.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa