Středa 8. prosince 2021
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno -1°C

Zemřel mluvčí papeže Jana Pavla II.: Navarro-Valls (†80) patřil k tajné sektě Opus Dei

Autor: ČTK, lm - 
6. července 2017
07:22

Ve věku 80 let zemřel ve středu v Římě dlouholetý mluvčí a jeden z nejbližších spolupracovníků bývalého papeže Jana Pavla II. Joaquín Navarro-Valls. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na katolickou organizaci Opus Dei, jejímž byl španělský novinář členem.

Navarro-Valls skonal na rakovinu slinivky břišní, uvedla Opus Dei (Dílo boží) na svém webu. Jako vatikánský mluvčí působil mezi lety 1984 a 2006, tedy téměř během celého pontifikátu Jana Pavla II. Jeho odpůrci jej obviňovali, že využívá své funkce v ultrakonzervativním pojetí a interpretuje papežova poselství po svém.

Benedikt XVI. jej po svém zvolení v dubnu 2005 ponechal v úřadu, neboť chtěl zajistit kontinuitu v čele církve. Vztahy mezi nových papežem a mluvčím ale nebyly tak silné a Navarro-Valls několikrát vyjádřil přání z úřadu odejít, což učinil v červenci 2006.

Navarro-Valls patřil k Opus Dei, jejíhož zakladatele Josemaríu Escrivá de Balaguera prohlásil v roce 2002 Jan Pavel II. za svatého. Organizace se sídlem v Římě má po celém světě asi 87 000 členů, jejich seznam je ale tajný a vstup mezi ně složitý. Klíčovou náplní činnosti Opus Dei je vzdělávání. Organizace ale bývá obviňována z elitářství a zneužívání vlivu díky napojení na politické špičky.

Kritiku si Opus Dei vysloužila i kvůli působení svých členů v ultrapravicových vládách, například za frankistické diktatury (1939-1975) ve Španělsku či v 70. letech v Latinské Americe. K Opus Dei patří i současný mluvčí Vatikánu Američan Greg Burke.

Video: Milion lidí sledoval svatořečení Jana Pavla II.

Video Milion lidí sledoval svatořečení Jana Pavla II. - Reuters

agfor ( 6. července 2017 13:04 )

Sláva, zase o jednoho papežence míň. Jen houšť a větší kapky.

pfoto1 ( 6. července 2017 10:12 )

Sekta asi zas tak tajná nebyla, když zná Blesk její členy

caligula ( 6. července 2017 08:54 )

Tak bud je má pán na háku,nebo mu blbě sloužili,že na ně poslal takovou nemoc.Nebo je to zasranej arogantní sadistickej hajzl.Každej kdo měl na triku tisícinu obětí co on je na černý listině dějin,jen jemu se pořád klaní i když jeho,nebo v jeho jménu oběti jdou do miliard.Zvláštní jak jsou lidi tupý stvoření.

Jardah775 ( 6. července 2017 08:53 )

Kdo vládne světu,tomu papež líbá ruce!!! http://www.zvedavec.org/vezkratce/14439/

Zobrazit celou diskusi
Další videa