Největší osobnost? Podle Rusů vražedný diktátor Stalin. Putin skončil druhý

Autor: pet, ČTK - 
26. června 2017
10:44

Za největší historickou osobnost považují Rusové komunistického diktátora Josifa Stalina, kterému historici přičítají miliony obětí, v očích veřejnosti je však stále považován za strůjce válečného vítězství. Za Stalinem, jehož jméno v průzkumu nezávislého střediska Levada vyslovilo 38 procent dotázaných, následovali na děleném druhém místě současný prezident Vladimir Putin a básník Alexandr Puškin, oba shodně s podporou 34 procent.

Další příčky patřily vůdci bolševické revoluce Vladimíru Iljiči Leninovi a carovi Petru I.

Při obdobném průzkumu před pěti lety se v první pětici na žebříčku objevila stejná jména, jen za Stalinem (42 procent) tehdy následovali Lenin a Petr I. (oba po 37 procentech), Puškin (29) a Putin (22 procent), připomněla agentura Interfax.

Letos se do prvé desítky probojovali ještě kosmonaut Jurij Gagarin, spisoval Lev Tolstoj, sovětský maršál Georgij Žukov, carevna Kateřina II. a básník Michail Lermontov.

Ve druhé desítce skončili například vědci Michail Lomonosov, Dmitrij Mendělejev či Albert Einstein a Isaac Newton, vojevůdci Alexandr Suvorov a Michail Kutuzov, sovětští vůdci Leonid Brežněv a Michail Gorbačov či francouzský císař Napoleon.

VIDEO: O Stalinovi byl natočen i film z roku 1992

Video Stalin. - MGM

Dotázaní sami uváděli jména historických osobností a mohli jich vyjmenovat několik, a tak součet odpovědí v průzkumu převýšil 100 procent.

Putin nedávno v rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem hovořil i o Stalinovi, jehož označil za produkt své doby. „Nadměrná démonizace Stalina je jednou z cest, jak útočit na Sovětský svaz, na Rusko. Jak ukázat, že dnešní Rusko na sobě stále nese jakási mateřská znaménka stalinismu. Všichni máme nějaká mateřská znaménka, no a co?“ řekl.

Rusko se podle Putina zásadně změnilo. „Ve vědomí samozřejmě cosi zůstává, ale to neznamená, že máme zapomenout na hrůzy stalinismu spojené s koncentračními tábory a s likvidací milionů našich spoluobčanů,“ prohlásil ruský prezident. 

1912 ( 27. června 2017 07:34 )

tgbg ( 26. června 2017 16:05 )

Putler-Putin zůstane už navždy druhý, protože tolik miliónů lidí jako Stalin už nezabije, i když dělá co může.

majojo ( 26. června 2017 12:29 )

Zkazil si pověst, junák, sám. Vždyť si tou svojí ofenzívou proti náckům vymlátil třetinu národa, která se hnala vpřed jen proto, aby neskončila v nějakém tom gulagu. Tam skončila ta druhá třetina. A Němce miluju skoro stejně jako Američany, všechno okupanti.

MarkusHermann ( 26. června 2017 12:23 )

Nám úplně stačil Havel.

majojo ( 26. června 2017 11:22 )

Lidé milují své diktátory. Francouzi nedají dopustit na Napoleona, Němci na Hitlera no a Rusové holt na Stalina. Že se tam připletl i Puškin, je jistě jen nedopatření, možná si ho něteré méně gramotné vrstvy spletly právě s Putinem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud