Dívky kvůli menstruaci často chybí ve škole, v Keni dostanou vložky zdarma

Autor: nka - 
23. 6. 2017
16:20

Bezplatné vložky budou od nynějška dostávat keňské dívky, které kvůli vysoké ceně hygienických potřeb až dosud často musely v době menstruace chybět ve škole. Vláda doufá, že tímto opatřením školačkám usnadní přístup ke vzdělání.

V zemích subsaharské Afriky podle OSN ve škole v době menstruace chybí desetina dívek, některé školačky takto vynechají až pětinu docházky. Na vině je vysoká cena vložek a tamponů, které si řada žen nemůže dovolit. Za příliš drahé je loni označilo 65 procent Keňanek.

Video: Co dělá menstruační cyklus s ženským tělem?

Video Měsíc v životě ženy: Nejvíc sexy jsme při ovulaci, PMS z nás dělá hromádky neštěstí. - Glamour
720p 480p 360p 240p

Vláda proto schválila dodatek ke školskému zákonu, podle nějž musí každá dívka docházející do školy dostávat „bezplatné, dostačující a kvalitní menstruační vložky“.

Země již ve snaze ženské potřeby zlevnit před deseti lety zrušila daně na hygienické produkty. Přesto to ale nestačí, vložky proto dívkám z chudých rodin často musejí dodávat charitativní organizace.

S problémy s děvčaty chybějícími v období periody ve škole se potýkají i další země, například Indie, Nepál a Afghánistán. Jak ale připomněla britská BBC, podobnou kauzu nedávno řešila i škola v severoanglickém Leedsu. Jedna z tamních studentek se tehdy nechala slyšet, že „si musela omotat kolem kalhotek ponožku“, jen aby ve škole vydržela celý den.

Doporučujeme
ma-ka ( 23. června 2017 21:14 )

 A co budou dělat tim odpadem? Co kdyby je naučili používat latkovy?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa