Pozor na podvodníky z Airbnb: Na zálohách z vás budou lákat desítky tisíc

Autor: pet, ČTK - 
20. 6. 2017
14:11

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) varuje před podvodnými inzeráty na ubytování v soukromí, které se zaštiťují názvem společnosti Airbnb. Cílem podvodníků je vylákat od zájemců částky na zálohách v řádech desetitisíců korun. Centrum, které funguje při České obchodní inspekci, na to upozornilo v tiskové zprávě.

Podvodníci vyvěšují na internet inzeráty na ubytování v soukromí a chtějí po zájemcích vysoké zálohové platby předem, aniž by jakýkoli krok rezervace proběhl přes oficiální web www.airbnb.cz,“ uvedl Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra. „Vše spojené s pronájmem nemovitosti přes skutečnou společnost Airbnb, včetně komunikace s ubytovatelem, objednávky a platby, probíhá výhradně přímo na jejím webu www.airbnb.cz,“ dodal.

Scénáře podvodu se podle něj mohou lišit. Pokud spotřebitel na inzerát odpoví, ozve se e-mailem údajný majitel bytu s tím, že objednávka se má uskutečnit přes opět e-mailem zaslaný formulář. O vše další se má postarat údajný zástupce Airbnb, na jehož osobní bankovní účet spotřebitel zašle předem požadovanou částku.

VIDEO: Podvody jsou časté i na seznamkách. Podívejte se na příběh napálené ženy
Video Ženu muž, se kterým se seznámila na seznamce, obral o 18 tisíc. - Martina Neckářová
1080p 720p 480p 360p 240p

Inzeráty také mohou obsahovat odkaz na profil existujícího ubytovatele na webu Airbnb.cz. Fotografie objektu či pokojů umístěné na tomto webu dodávají inzerátu na důvěryhodnosti. „Důvěru by měl ale spotřebitel ztratit při požadavku vést komunikaci s ubytovatelem e-mailem mimo platformu. Dalším varováním je požadavek na platbu bankovním převodem, a to někdy i na účet jiné fyzické osoby, než je majitel nemovitosti,“ dodal Tichota. Po odeslání platby převodem se podle něj lze peněz těžko domáhat zpět.

Airbnb je americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů. V roce 2016 se přes Airbnb ubytovalo celosvětově více než 80 milionů hostů, v ČR to bylo 710 tisíc hostů. Praha v současnosti řeší, jaká legislativní pravidla musí dostat poskytování ubytování v soukromí přes aplikace typu Airbnb.

Doporučujeme
lug70 ( 20. června 2017 15:08 )

Tihle podvodníci nás vyzývali abychom ve svých domech dobrovolně a zadarmo ubytovávali čmoudy.http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/192432-ubytujte-u-sebe-doma-zdarma-uprchliky-prosi-zn ama-spolecnost-cechy/

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa