Trump prvně kývl kolektivní obraně v NATO. Při setkání s prezidentem Rumunska

Autor: ČTK - 
9. června 2017
22:10

Americký prezident Donald Trump se při pátečním setkání se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem přihlásil k pátému článku Severoatlantické smlouvy. Tedy k článku, který zaručuje kolektivní sebeobranu. Podle světových tiskových agentur tak učinil vůbec poprvé jasně a veřejně. Zmíněný článek považuje útok na jednoho člena NATO za útok na celou alianci.

Trump v minulosti naznačil, že státy, které nepřispívají dohodnutými dvěma procenty svého HDP na armádu, se nemusí americké pomoci v případě napadení dočkat. Později však od tohoto názoru ustoupil, opakovaně ale vyzývá všechny alianční země, aby dostály svým finančním závazkům. Například Česká republika jako většina aliančních států dvouprocentní závazek zatím neplní.

Iohannis na tiskové konferenci s Trumpem řekl, že členské státy NATO musí společně sdílet všechna břemena, které s sebou členství nese, a to včetně vojenských výdajů. Trump předtím Rumunsku poděkoval, že chce splnit závazek v podobě výdajů na vojsko ve výši minimálně dvou procent výkonu ekonomiky. Americký prezident zároveň vyzval ostatní alianční státy, aby se zachovaly stejně.

Iohannis, který se s Trumpem setkal jako první nejvyšší představitel postkomunistických zemí ze střední a východní Evropy, americkému prezidentovi řekl, že je v zájmu Spojených států, aby po jejich boku stála silná Evropa. Také řekl, že Evropská unie nesmí stát proti NATO, ale spolupracovat s ní.

Exšéf FBI lhal, tvrdí Trump

Trump také okomentoval probíhající vyšetřování, které se ho týká. Někdejší ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey podle amerického prezidenta neříkal ve čtvrtek v Senátu vždy pravdu. Zároveň uvedl, že je připraven pod přísahou podat svou verzi událostí. Trump rovněž nevyloučil, že existují nahrávky jeho rozhovorů s Comeym, jak dříve naznačil, a poznamenal, že veřejnost se možná jednou dozví o jejich existenci či neexistenci pravdu.

„Možná k tomu ve velmi blízké budoucnosti něco řeknu,“ uvedl Trump k nahrávkám. Šéf Bílého domu v květnu Comeyho varoval, aby doufal, že žádné nahrávky jejich rozhovoru neexistují.

Trump také řekl, že po Comeym nikdy nežádal slib věrnosti, jak nyní již bývalý ředitel FBI tvrdil před senátním výborem pro dohled nad tajnými službami. Trump rovněž prohlásil, že Comeymu nikdy nesdělil, že by byl rád, kdyby FBI ukončil vyšetřování někdejšího poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho sporným vazbám na Rusko.

Comey před senátory, kteří vyšetřují možné ovlivňování amerických voleb Ruskem, vypovídal pod přísahou. Trump řekl, že chce rovněž pod přísahou vypovídat o setkáních s Comeym, kterého kritizoval za tajné předávání informací médiím. Comey totiž přes přítele poskytl novinářům své poznámky z jednání s Trumpem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 10. června 2017 00:10 )

Donald ma rad Rumuny, protoze tam delaj rum

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud