Vymyslel „kyblíkovou výzvu“, ale nepomohla mu. Umírá na stejnou nemoc jako Gross

Autor: Mii - 
30. května 2017
16:58

I když dokázal vybrat na výzkum své nemoci více než 250 milionů dolarů (5,9 miliardy Kč), nemůže si péči dovolit. Pete Frates, 32letý autor kyblíkové výzvy – ice bucket challenge – bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a z vybraných peněz neviděl ani halíř. Stejné nemoci podlehl bývalý český premiér Stanislav Gross.

Fratesova rodina o nemoci a těžké finanční situaci, do které je péče o Peteho dostala, promluvila pro web WBZ-TV. Za vše může fakt, že muž vyžaduje nepřerušovanou 24hodinovou pozornost.

„Každou rodinu by to finančně vyždímalo,“ postěžoval si John Frates, Peteho otec. Měsíčně musí kvůli léčbě platit účty ve výši mezi 85 tisíci – 95 tisíci dolarů (zhruba 2 200 000 Kč). „Po dvou a půl letech se to pro nás stalo naprosto neudržitelné. Nemůžeme si to dovolit,“ dodal.

Pete je doma připoután k lůžku. Jeho pokoj se proměnil v jednotku intenzivní péče, o kterou se stará jeho dcera a manželka. Podle rodiny je právě jeho 2letá dcera Julie to, co mu dává naději přežít. Myšlenka přesunu Peta do specializovaného střediska nikdy nepadla. „Jeho život by tím skončil,“ shodla se rodina.

Když byla muži ALS poprvé diagnostikována, rodina složila slib, že ho doma udrží, co nejdéle to půjde. Jenže teď, když výdaje přesáhly 3000 dolarů denně (70 600 Kč), rodina žádá o pomoc.

Polévali se herci i politici

Pete Frates je znám zejména jako autor celosvětového fenoménu ice bucket challenge – kyblíkové výzvy. Lidé a celebrity po celém světě tvořili videa, na kterých se polévají kyblíkem studené vody a zároveň přispívají na výzkum nemoci, která stála život například bývalého českého premiéra Stanislava Grosse. Nejslavnějším pacientem ALS je astronom Steven Hawking.

Takhle se „zlil“ vodou bývalý americký prezident George Bush:
Video George Bushe zlila jeho žena. - Facebook.com

Výzva se stala úspěšnou. Pomocí sdílených snah lidí se vybralo více než 250 milionů dolarů. Ledovou vodu si na sebe vylili například bývalý americký prezident George Bush, zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo herec Tom Cruise. Vybrané peníze ale šly asociacím na podporu nemocných ALS, přímo Petovi ne.

Amyotrofická laterální skleróza je progresivní degenerativní onemocnění, které je v tuto chvíli nevyléčitelné. Nemocní obvykle žijí tři až pět let, kdy nakonec zemřou na postupné zastavení funkce nervové soustavy. Léčba v současnosti spočívá v podávání látky rituzol, která ale statisticky zvyšuje přežití nemocných pouze o 2–6 měsíců.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Omasta ( 31. května 2017 17:00 )

No jo, když se blázni polévají vodou místo aby se léčili, tak to skončí jedině bankrotem. Mají použít tradiční prostředky na zpomalení stárnutí a zkoušet metodou pokus omyl co pět dní jiný lék, až by našli 5 léků, které pomáhají proces zpomalit. Jenže většina lidí to dělá obráceně, tak zemřou. Starají se, co pomohlo ostatním. Pamatujte si, že nikdy vás nespasí lék, který pomohl nejvíce lidem, ale pomůže vám lék, který zabírá jen na vás.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud