Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Máte už dost hormonální antikoncepce? Pilulka pro muže sebere spermiím „ocásek“

Autor: nka - 
20. května 2017
08:23

Mužská antikoncepce bez vedlejších účinků je nejspíš otázkou několika  let. Tvrdí to američtí vědci, kteří objevili rostlinné látky zabraňující vniknutí spermie do vajíčka. Sloučeniny proti oplodnění podle nich obsahují například olivy, aloe vera nebo mango.

Sloučeniny s názvem lupeol a pristimerin způsobují ochabnutí bičíku mužských pohlavních buněk, které pak nejsou schopny překonat membránu obklopující vajíčko.

Hormonální antikoncepce má řadu vedlejších účinků. Co je pravdy na tom, že snižuje libido? Podívejte se na rozhovor s lékařkou:

Video  Češi mají čím dál tím méně sexu. Může za to hormonální antikoncepce?  - Adriana Krátká/BPŽ
Video se připravuje ...

„Pro spermie to není jedovaté. Pořád se mohou hýbat, ale nejsou schopné se odrazit k poslednímu kroku (proniknutí do vajíčka – pozn. red.), protože aktivace bičíku je zablokovaná,“ vysvětlila jedna z autorů studie, bioložka Polina Lishková z univerzity v kalifornském Berkeley.

Podle vědců navíc látky působí jen na spermie, na další pochody v těle tudíž nemají vliv a na rozdíl od hormonální antikoncepce tak nemají škodlivé vedlejší účinky.

Pilulka bude i pro ženy

Novou antikoncepci by mohly brát i ženy namísto současné pilulky užívané po styku. Fungovat by měla až do pěti hodin po nechráněném sexu, navíc při mnohem nižších koncentracích než současná pohotovostní antikoncepce. „Může to být bezpečnější pilulka po, ale i budoucí mužská antikoncepce. V podstatě jde o budoucí verzi antikoncepce pro obě pohlaví,“ řekla Lishková.

Lupeol je obsažen v olivách, mangu nebo aloe vera, pristimerin v bylině s latinským názvem tripterygium wilfordii, která je tradičně používaná v čínské medicíně.

Lidé se ale podle výzkumníků nemusejí bát tyto plodiny jíst kvůli tomu, že by jim bránily v početí potomka. Účinné sloučeniny jsou v nich totiž v tak malé koncentraci, že na plodnost nemají vliv. „Budoucí pilulky, které budou obsahovat silný extrakt, ale účinné budou,“ ujistila Lishková.

Právě nízké koncentrace léku v rostlinách jsou v současnosti hlavní překážkou pro úspěšné zavedení nové antikoncepce do praxe. „Jsou velice drahé, protože je velmi pracné výtažek z rostlin získat,“ řekla výzkumnice.

Badatelé ale přesto nové látky začnou brzy zkoušet na dobrovolnících. Jako pilulka po styku by podle serveru Daily Mail měl lék být dostupný do dvou let, jako mužská antikoncepce pak do čtyř let.

sores ( 20. května 2017 14:42 )

Je na čase, proč má být vše jen na ženě???? Chlap udělá dítě a neplatí na něj nebo zdrhne, vše zůstane na ženě!

Zobrazit celou diskusi