Středa 26. ledna 2022
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Cesta do Chorvatska se protáhne a prodraží. Zdraží mýto, přibudou uzavírky

Autor: mah, ČTK - 
15. května 2017
14:45

Lidé, kteří letos plánují dovolenou na chorvatských plážích, budou muset sáhnout hlouběji do peněženky. Od března se za dálnice v Chorvatsku platí o pět procent více a cena se ještě zvýší v červenci a srpnu. Zároveň o necelé procento stoupla cena rakouských dálničních známek. V pondělí na to upozornil mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Problematickými úseky pro cesty na jih budou podle ÚAMK celá dálnice D1 z Prahy do Brna, rozestavěná rakouská dálnice A5 na Mikulov, dálniční průtah Vídní a jeho jižní část A23. Komplikovaná bude také část trasy na slovinské dálnici A4 Ptuj – Macelj, která je ve výstavbě, a tradičně bývají zácpy okolo hlavního města Záhřebu.

Kritické pro cesty budou hlavně soboty v červenci i srpnu. Vůbec nejhorší dobou pro odjezdy má být období od 28. do 30. července, kdy začínají prázdniny ve velké části Německa.

Pozor na pokuty za účtenky v Chorvatsku

Motoristé by měli podle Vomáčky pamatovat na odlišné místní požadavky ohledně povinné výbavy vozidla nebo jiné spotřebitelské chování. Například v Chorvatsku hrozí za nevyplnění formuláře o dopravní nehodě sankce 5 000 kun (18 tisíc korun), za neodebrání účtenky v obchodě pak 200 až 2000 kun (720 až 7 200 korun). Za jízdu pod vlivem léků nebo v únavě pak policie může na několik dní zakázat jízdu.

V Rakousku mohou policisté kvůli špatnému technickému stavu odebrat registrační značky a vyměřit pokutu až 5 000 eur (přes 130 tisíc korun).

Chorvatsko loni navštívilo 689 000 Čechů, což představuje pokles jejich podílu ze sedmi na pět procent a celkově šesté místo. První jsou Němci, pak Slovinci a Rakušané. Celkem loni Chorvatsko navštívilo 13,6 milionu turistů, což je meziroční růst o devět procent.

Dlouhé kolony na chorvatských hranicích nejsou ničím mimořádným:

Chorvati už v březnu zdražili mýto o pět procent a při dovolenkové sezoně chtějí cenu zvednout o dalších deset procent. Chorvati už v březnu zdražili mýto o pět procent a při dovolenkové sezoně chtějí cenu zvednout o dalších deset procent. | Profimedia.cz

isabela.krasna ( 24. července 2017 18:45 )

Je pravda, že minulý rok jsme si dovolenou v Chorvatsku opravdu moc užili! A cesta? Byla více než pohodová. Chorvatsko je fajn v tom ohledu, že člověk vezme auto a jede a pak tam může jezdit na výlety. Letos jsme se však rozhodli pro exotičtější variantu a to Rhodos (https://www.nev-dama.cz/leto/recko/rhodos). Jsme zvědaví, jak se nám tam bude líbit.

naidka ( 15. května 2017 19:39 )

Jak píšeš, je to otázka přístupu a každý má na prožití dovolené jiné nároky. Mě by cesta autem odradila, pořád bych se bála, že se něco stane a už tím bych měla pokaženou dovolenou. Nemám ráda okázalé přecpané hotely, líbí se mi skály u moře, skvělé jídlo a malé hotýlky s rodinnou atmosférou a to Řecko splňuje.

naidka ( 15. května 2017 17:05 )

To by se mi chtělo trmácet se autem za šílených podmínek do Chorvatska. Pro mě je Řecko jasná volba, létáme každý rok na jiný ostrov a je to super.

sores ( 15. května 2017 16:52 )

Chudí češi jezdí autem,autobusem co nejblíže na dovču pod stan jako za komančů s jídlem sebou. Nic se nezměnilo za těch 27 let pro 70% čechů!! Raději 4 roky nikam nejedu a 5tý rok letím letadlem a do hotelu! Dle statistiky bylo v telce řečeno, že jen malé procento čechů lítá na dovolenou, nemají na to!! Ostuda vlády jen když oni si chrochtají.

gabreta ( 15. května 2017 16:43 )

Já byl v Chorvatsku jednou a vím na sto procent, že už tam nikdy nepojedu! Řecko a Španělsko je lepší!

Zobrazit celou diskusi
Další videa