Rakušané spějí k předčasným volbám. Kvůli hádkám v koalici

Autor: ČTK, val - 
14. 5. 2017
19:59

Nejen Česká republika, ale i její jižní soused Rakousko má problém se spory uvnitř vládní koalice. Nový šéf rakouských lidovců (ÖVP), ministr zahraničí Sebastian Kurz v neděli potvrdil, že si přeje ukončení stále více znesvářené koalice se sociálními demokraty (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a je pro předčasné volby. Předcházela tomu jeho nominace na funkci předsedy ÖVP užším vedením partaje.

Třicetiletý šéf diplomacie na večerní tiskové konferenci uvedl, že předčasné hlasování by se mohlo uskutečnit začátkem podzimu. Kurz chce v pondělí navrhnout kancléři Kernovi, aby obě vládní strany společně předložily návrh na vypsání nových parlamentních voleb.

Zvolením Kurze vedení ÖVP zároveň přijalo podmínky, které si tento populární politik před nedělním jednáním stanovil, pokud se má ujmout předsednické funkce. Chce mít například právo veta při sestavování kandidátek a rozhodující slovo v dalších personálních i programových otázkách.

Rakouští lidovci si volí nového předsedu proto, že tento týden překvapivě odstoupil místopředseda vlády a šéf ÖVP Reinhold Mitterlehner. Navrženého kandidáta musí ještě řádně zvolit stranický sjezd.

Kurz už v pátek prohlásil, že považuje předčasné volby za „nejlepší cestu“, jak ukončit „trvalý předvolební boj“. Podle rakouských médií by se mohlo hlasování o složení nového parlamentu konat již v září či v říjnu.

S předčasnými volbami na podzim počítá i kancléř Kern. V nedělním televizním rozhovoru pro stanici ORF ale zdůraznil, že si je nepřeje a raději by vládl dál. Řádné volby by se konaly až na podzim příštího roku.

Video Rakouský prezident dorazil na návštěvu Slovenska lodí. - Joj
480p 360p 240p

Doporučujeme
flesch2z ( 14. května 2017 23:01 )

Mezi občany, tím myslím stát - jako je infrastruktura, vodní nádrže apod. i jiné např. kotle....

flesch2z ( 14. května 2017 22:59 )

EU "nám" vyhrožuje, že nám vezme dotace kvůli uprchlíkům. Toto vyhrožování je ve skutečnosti mířeno na vládu, protože za si ty dotace rozděluje na účty stran, nebo přímo na osobní účty jednotlivců z vlády. Z dotací EU se dostane jen 10 promile mezi občany státu, to platí pro všechny členské země. My dotace nepotřebujeme, dotace chce vláda, proto udělá cokoliv, co EU chce. Sobotka už musí být za vodou.

flesch2z ( 14. května 2017 21:09 )

Vidíte, co všechno dělá ta zk***ená EU? Všude bordel, všude rozkradený dotace, všude lži a intrika, všude boj o moc a prachy, všude hádky ve vládě, všude zfalšovaný zmanipulovaný volby!!!!!!!! Musíme ven z EU a hned!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa