Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Vědci stvořili umělou dělohu. Na jehňatech testují, jak pomůže nedonošeným dětem

Autor: ČTK, Mii - 
26. dubna 2017
18:10

Vědci ve Spojených státech amerických vyvinuli mimotělní podpůrné zařízení, které svou funkcí nahrazuje dělohu a placentu, což by mohlo výrazně zvýšit šanci na přežití dětí narozených dlouho před termínem. Vědci zařízení úspěšně testovali na plodech jehňat, uvedla agentura Reuters.

V umělém vaku naplněném plodovou vodou odborníci dokázali vytvořit podmínky podobné v děloze a placentě. Prototyp zařízení vyzkoušeli na šesti jehňatech, jejichž přirozený vývoj v břiše samice byl přerušen v době, která odpovídá 23. či 24. týdnu lidského plodu, tedy konci pátého měsíce těhotenství.

Počátek šestého měsíce je obecně považován za hranici přežití. Nedonošený novorozenec v období po 23. týdnu váží okolo 500 gramů a jeho plíce nejsou schopny zpracovávat vzduch.

Takhle umělá děloha vypadá:

Video  Šance pro nedonošené děti: Umělý vak nahradí dělohu a placentu, test na jehněti dopadl dobře.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

V USA se v rozmezí 23. až 26. týdne těhotenství předčasně narodí ročně až 30 tisíc dětí, naděje na jejich přežití je mimořádně nízká, zemře jich až 70 procent. Mnoho z těch, kteří extrémně brzké narození přežijí, se pak následně potýká s celoživotními zdravotními problémy.

Dramaticky větší šance na přežití 

S pomocí umělého vaku a v laboratoři připravené plodové vody však byli vědci schopni pokračovat ve vývoji plodů jehňat. Takovéto prostředí navíc bylo takřka sterilní. Vývoj plic plodů jehňat je podle fyziologa Marcuse Daveyho, který se na testech podílel, velmi podobný tomu lidskému.

„Plíce plodu jsou uzpůsobeny k činnosti v kapalině. Takové prostředí jsme vytvořili, čímž jsme umožnili, aby se plíce i další orgány mohly vyvíjet,“ vysvětlil Davey s tím, že současně byla umožněna i výživa a růst plodu.

Vedoucí týmu vědců Alan Flake řekl, že cílem práce je vyvinout mimotělní podpůrný systém, do kterého mohou být na několik týdnů klíčových pro přežití umístěny děti narozené extrémně předčasně. Po dosažení 28. týdne překonává totiž plod jeden z mezníků svého vývoje, takzvanou hranici životaschopnosti, kdy je schopen přežít mimo dělohu.

Ačkoli vývoj podpůrného systému může trvat i deset let, Flake věří, že do té doby budou mít lékaři k dispozici zařízení s plodovou vodou, které dramaticky zvýší šance na přežití nedonošených dětí. V současné době jsou předčasně narozené děti umísťovány do inkubátorů s umělou plicní ventilací.

Plodu jehněte se v umělé děloze skvěle dařilo. Dokazuje to i ultrazvuk:

Video  Ultrazvuk plodu jehnětě, který přežil v umělé děloze.  - Children's Hospital of Philadelphia
Video se připravuje ...

salto ( 27. dubna 2017 09:38 )

Kecy, Miruška je umělá vagína

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa