Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Zataženo 17°C

Lži, uprchlíci a ekonomická válka: Ve Francii se střetli kandidáti na prezidenta

Autor: bru/ČTK - 
5. dubna 2017
08:13

Dva hlavní favorité francouzských prezidentských voleb, centrista Emmanuel Macron a nacionalistka Marine Le Penová, se v druhé televizní debatě v úterý večer ostře střetli v otázce evropské integrace. Macron obvinil svou krajně pravicovou soupeřku ze lží a prohlásil, že její nacionalistické návrhy se rovnají vyhlášení „ekonomické války“.

Čtyřhodinové debaty pořádané necelé tři týdny před prvním hlasovacím kolem se zúčastnilo všech 11 kandidátů, z nichž někteří mají podle průzkumů veřejného mínění podporu pouhého jednoho procenta voličů, či dokonce méně.

Z debaty vyšel podle agentury Reuters nejúspěšněji Macron, který byl v bleskovém průzkumu společnosti Elabe vyhodnocen dotázanými diváky jako politik s nejlepším programem ze všech kandidátů a jako druhý nejpřesvědčivější diskutér (s 21 procenty hlasů). Zabodoval také krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon, jehož výkon označilo jako přesvědčivý vůbec nejvíce (25 procent) respondentů. Na třetím místě skončil konzervativec François Fillon, který dokázal přesvědčit 15 procent dotázaných diváků.

VIDEO: Při projevu prezidenta zazněla střelba. Hollandův ochránce „nechtíc“ vystřelil:EMBED_OFF

Kandidáti si vmetli zastaralé názory i lži předků

Nacionalismus je válka. Vím to. Pocházím z oblasti, která je plná hřbitovů,“ řekl Macron předsedkyni krajně pravicové Národní fronty (FN), která chce, aby Francie opustila euro, uspořádala referendum o členství v Evropské unii a omezila imigraci. Macron, který je naopak silně proevropský, pochází z departementu Somme, jenž byl krvavým bojištěm první světové války.

Le Penová, která rovněž čelila výpadům konzervativního kandidáta Fillona, kritiky svým soupeřům oplácela. „Neměli byste předstírat, že jste noví politici, když předkládáte 50 let staré názory,“ uvedla.

A vy zase opakujete ty samé lži, které jsme čtyřicet let slýchali od vašeho otce,“ opáčil Macron s poukazem na zakladatele Národní fronty Jean-Marie Le Pena.

Macron a Le Penová, kteří by podle většiny průzkumů veřejného mínění měli proti sobě stanout ve druhém kole prezidentských voleb 7. května, se v debatě střetli také v hospodářských otázkách. Zatímco Macron propagoval volný trh a spolupráci v rámci Evropské unie, Le Penová poukázala na to, že řada zemí nyní přijímá protekcionistická opatření a vyslovila se pro „inteligentní protekcionismus“.

Podle průzkumů se ve volebním „finále“ střetnou Le Penová a Macron

Měl byste si občas promluvit s farmáři, pane Macrone. Naši producenti zeleniny a ovoce říkají, že nedokážou čelit nespravedlivé konkurenci ze strany zemí, kde jsou mzdy v porovnání s našimi čtvrtinové či pětinové,“ prohlásila Le Penová.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který si nechal zpracovat deník Le Monde, by Macron a Le Penová v prvním kole voleb 23. dubna získali shodně 25 procent hlasů. Fillon by si v prvním kole připsal 17,5 procenta hlasů a skončil by třetí.

Fillon byl přitom původně favoritem celých prezidentských voleb, o své vedení přišel kvůli kauze se zaměstnáváním své manželky jako poslanecké asistentky. Na Fillona se dotahuje s 15 procenty kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který doposud patřil rovněž spíše k beznadějným aspirantům na prezidentskou funkci.

gabreta ( 5. dubna 2017 10:39 )

Nedělej si iluze, že naše noviny napíšou jak to je ve Francii s veřejným míněním. Dělají všechno pro to, aby Marine Le Pen neměla preference a neovlivňovalo to veřejné mínění v celé EU!! Odchod Anglie z EU a teď ještě kdyby vystoupila Francie? To by bylo hotovo a z toho mají darmožrouti v Bruselu největší strach!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud