Trumpův bývalý poradce Flynn tajil milion od Rusů. Přiznal ho až po měsíci

Autor: ČTK, ula - 
2. dubna 2017
08:30

Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn napoprvé neuvedl, že si vydělal přes 50 tisíc kolarů (asi 1,27 milionu korun) jen prací pro ruské firmy. Zatímco v deklaraci příjmů z 11. února částka chybí, na druhé z 31. března už se objevila. Upozornila na to americká média s tím, že Bílý dům důvod rozdílu nevysvětlil.

Flynn přiznal, že celkem vydělal více než 1,3 milionu dolarů (asi 33 milionů korun) za práci pro technologické firmy, politické skupiny a vládní dodavatele. Ale také za vystoupení pro ruské společnosti a za lobbování pro firmy tureckého podnikatele.

Informovala o tom americká a ruská média s odvoláním na dokumenty zveřejněné Bílým domem. Americké sdělovací prostředky ale upozornily na to, že Flynn své příjmy uváděl dvakrát - v únoru a v březnu - a že na únorovém formuláři příjmy z Ruska chybí.

Na březnovém jsou podle listu The New York Times vyjmenovány společnosti, které Flynnovi platily, v sekci nevládní platby přesahující ročně 5000 dolarů. Podle listu The Wall Street Journal dostal bývalý Trumpův poradce od ruských společností více než 50 tisíc dolarů (asi 1,27 milionu korun).

Honoráře za vystoupení

Flynn přiznal mimo jiné, že dostal peníze za vystoupení pořádané ruskou státní televizí RT, od letecké dopravní firmy Volga-Dněpr a od americké filiálky ruské softwarové společnosti Kaspersky Lab.

Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu uvedla, že Flynn v nové deklaraci potvrdil, že v roce 2015 dostal 45 tisíc dolarů od ruské televize RT za řeč přednesenou na konferenci, kterou tato prokremelská stanice pořádala. V nových dokumentech se zmiňují také příjmy od Volga-Dněpr a filiálky Kaspersky Lab.

V deklaraci, podané ještě před odstoupením, se sice zmiňovaly honoráře za vystoupení, ale chyběly údaje o společnostech, které přednášky zaplatily.

Volby USA pohledem Ruska:

Video Pohled ruské televize na výsledky amerických voleb - Reuters

Poradcem na jen celý měsíc

Flynn po Trumpově nástupu do Bílého domu sloužil prezidentovi jako hlavní bezpečnostní poradce. Po 24 dnech v úřadu ale musel odstoupit kvůli svým nejasným vazbám na Rusko. Flynn totiž viceprezidentovi Miku Penceovi nejdříve řekl, že před prezidentskou inaugurací nehovořil s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Později připustil, že s Kisljakem jednal a že to Penceovi neřekl nedopatřením.

Bývalý poradce podle svého právníka nabídl FBI a vyšetřujícím komisím Kongresu, že bude vypovídat o vazbách Trumpova blízkého okolí na Rusko výměnou za imunitu před stíháním. Sněmovní výbor a také senátní výbor pro tajné služby společně s FBI vyšetřují možné ruské ovlivňování voleb.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně popírá, že by se Moskva snažila zasahovat do loňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato tvrzení jsou podle něj „lži a výmysly namířené proti Rusku a provokace“. 

Připomeňte si, jak Donald Trump složil prezidentskou přísahu:

Video Donald Trump složil prezidentskou přísahu 

sores ( 2. dubna 2017 11:52 )

Politici jsou největší korupčníci a veřejný zloději!!!! A to na celém světě! Mají moc a blízko k velkým prachům a to z nich udělá křiváky-špíny!

flesch2z ( 2. dubna 2017 10:47 )

Donutili ho, byl vydírán. Clitonka, Obama, Soros a další stejné kreatury.......... udělají vše, aby Trumpa sesadili. Divím se, že Flynn ještě žije, zřejmě mu dali na vybranou, žádná imunita, podepiš, nebo přijdeš o rodinu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud