Trumpův bezpečnostní poradce po měsíci odstoupil. Kvůli Rusům ho prověřuje FBI

Autor: ČTK, ula - 
14. února 2017
06:33

Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn, jehož styky s ruským velvyslanectvím prověřuje Federální úřad pro vyšetřování (FBI), odstoupil. Úřadujícím bezpečnostním poradcem byl podle televize CNN jmenován Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti.

Flynn podle CNN odstoupil právě kvůli kauze vazeb na Rusko a ve funkci poradce Bílého domu nebyl ani měsíc. AP poznamenala, že změna v Trumpově okruhu poradců je mimořádně brzká.

V rezignačním dopise Flynn, jehož kopii americká média zveřejnila, uvedl, že během rychlého spádu své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Podle deníku The Washington Post Flynn jednal ještě před prezidentskou inaugurací s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil, později přes svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

„Omluva přijata“

„Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali,“ uvedl Flynn v dopise. Dodal, že pro něj bylo ctí Trumpovi sloužit v době náročné volební kampaně i v prvních dnech jeho prezidentství, kdy výrazně změnil podobu americké zahraniční politiky k obnově mezinárodního vůdcovství.
Flynn rovněž uvedl, že z titulu budoucí funkce bezpečnostního poradce vedl četné telefonní rozhovory s řadou zahraničních představitelů, ministrů a velvyslanců, aby zajistil hladké převzetí moci.

Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump příslušné dotazy novinářů ignoroval. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu Sean Spicer sdělil, že Trump situace řeší.

Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil. Podívejte se:Hunt ( 14. února 2017 14:39 )

tuponos00:Hajtro vykloubená,(zatím) reaguješ včas-haha ...

sportak ( 14. února 2017 10:30 )

Flynn má kremelský ksicht.

Hunt ( 14. února 2017 09:17 )

poblion:Ty dobytku,co to meleš o demokracii?Flynn lhal všem(?) republikánům a je to jasné!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud