Nový motor umožní komunistickému režimu v Pchjongjangu dosáhnout světové úrovně ve vypouštění satelitů na oběžnou dráhu kolem Země, tvrdí státní agentura KCNA. Dodala, že se tak současně vyzkoušel motor, který by měl sloužit pro rakety dlouhého doletu.

„Svět si brzy uvědomí význam historického vítězství, kterého jsme dnes dosáhli,“ citovala KCNA nejvyššího představitele KLDR.

Severní Korea v minulých měsících provedla několik testů balistických raket. Střely byly vypáleny jako zkouška na případné zasažení amerických základen v Japonsku, zdůraznil Pchjongjang.

Američané poslali do KLDR bombardér. Podívejte se:

Video
délka: 00:47
720p 480p 360p 240p

Američané poslali do KLDR bombardér. Reuters

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Severní Korea ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupila.

Podívejte se, jak Kim Čong-un láká turisty do KLDR pomocí kalendáře s letuškami:

Video
délka: 03:26
360p 240p

Kim Čong-un láká turisty do KLDR pomocí kalendáře s letuškami. YouTube

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek prohlásil, že americká politika „strategické trpělivosti“ vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal podle agentury AFP Tillerson při zahájení návštěvy Jižní Koreje.

Fotogalerie
11 fotografií