Autismus u dětí lékaři poznají už v prvním roce života. Našli novou metodu

Dítě s autismem
Autor: pet - 
17. 2. 2017
06:10

Vědci úspěšně detekovali autismus u malých dětí pomocí nové technologie MRI. Jedná se o počítačový algoritmus s úspěšností 80 procent. Nastávající rodiče si tak mohou nechat otestovat dítě již v prvním roce jeho života. Informoval o tom na svém webu britský deník Daily Mail.

Studie zveřejněná časopisem Nature poukazuje na to, že je možné určit u dětí se starším sourozencem – autistou, jestli je nečeká stejný osud. A to dříve než ve 24 měsících věku. Odborníci si tento výzkum chválí a berou ho jako „zlomový bod“ v bádání a dosavadních poznatcích o autismu.

„Naše studie ukazuje, že mozek ve své rané fázi produkuje jisté biomarkery, které by mohly být užitečné pro diagnostikování autismu u malých dětí ještě předtím, než se rozvinou základní symptomy,“ řekl doktor Joseph Piven, profesor psychiatrie na univerzitě v Severní Karolíně.

Diagnóza se dala dříve stanovit až mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Díky nové metodě MRI skeneru jsou lékaři schopní předpovědět v prvním roce života dítěte, zda se s největší pravděpodobností rozvine onemocnění během dalších 24 měsíců.

Autisté se často vyřádí u sportu.Autisté se často vyřádí u sportu. | 

Nadměrný růst mozku jako ukazatel

U dětí, jejichž sourozenec už autismem trpí, se prokázalo nadměrné zvětšení mozkové plochy, které vědci dříve přičítali důsledkům celkového růstu mozku. Tyto údaje o zvětšení, společně s pohlavím dítěte, objemem samotného mozku nebo třeba jeho kortikální tloušťkou či výsledky magnetické rezonance, vložili do počítače, který je porovnával s údaji dětí, u kterých byla nemoc odhalena po 24 měsících.

Počítačový program vyvinul vynikající algoritmus, který posléze vědci aplikovali na účastníky studie. Výsledky jsou výborné. Počítač předpověděl nemoc u osmi z deseti dětí, u nichž se nemoc skutečně později projevila. „To znamená, že můžeme potencionálně identifikovat děti, u kterých se později autismus projeví. Tento test by mohl být užitečný zvláště rodinám, které mají už jedno dítě nemocné a druhé například čekají,“ řekl Piven.

Další výhodou včasného diagnostikování by byl i fakt, že by lékaři mohli zmírnit projevy nastupující nemoci. „Například u Parkinsonovy choroby víme, že jakmile je osoba diagnostikována, ztratila už podstatnou část dopaminových receptorů v mozku a léčba je tak méně účinná,“ dodal Piven.

 

Doporučujeme
taktone ( 3. května 2017 17:10 )

A k čemu je ten výzkum dobrý? To autistické děcko se nenarodí nebo co?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa