Muslimského rádce nobelistky Su Ťij střelili zezadu do hlavy. Držel malé dítě

Autor: ČTK, pet - 
30. ledna 2017
12:30

Střelec zavraždil na letišti v barmském největším městě Rangúnu předního právníka a poradce šéfky vládnoucí strany Do Aun Schan Su Ťij. Právník Ko Ni byl jedním z mála vlivných muslimů v Barmě, kde dominují buddhisté, uvedl v pondělí zpravodajský server BBC News. Muže, který zabil také taxikáře, jenž ho po vraždě právníka pronásledoval, policie už dopadla. Vládnoucí strana Národní liga pro demokracii atentát odsoudila a uvedla, že policie pátrá po komplicích zatčeného střelce.

Motiv činu zatím není známý. Poradce nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij, který veřejně prosazoval náboženskou toleranci, byl zastřelen ranou zezadu do hlavy z těsné blízkosti krátce poté, co společně s členy vládní delegace dorazil na letiště z návštěvy Indonésie. V okamžiku vraždy držel v rukou malé dítě, údajně svého vnuka.

Právníkova dcera agentuře Reuters řekla, že její otec byl opakovaně terčem výhrůžek, protože kritizoval pokračující vliv armády v politice. Důvodem vraždy ale mohlo být podle ní i to, že byl muslim. „Spousta lidí nás nenávidí kvůli odlišnému náboženskému vyznání, takže to mohlo být důvodem, zatím ale nevím,“ uvedla.

Protimuslimská nálada v Barmě

V Barmě panuje silná protimuslimská nálada a velká část veřejnosti podporuje pokračující vojenskou operaci v Arakanském státě, který je domovem etnické menšiny Rohingů, jež se hlásí k islámu.

Atentát se stal poblíž hlavního vchodu letiště Yangon.Atentát se stal poblíž hlavního vchodu letiště Yangon. | EPA

Barmská armáda operaci označuje za snahu obnovit bezpečnost v Arakanském státě poté, co neznámí útočníci přepadli v říjnu policejní stanoviště u hranice s Bangladéšem a zabili nejméně devět policistů. Mezinárodní organizace pro lidská práva ale barmské vojáky obviňují ze systematického vyvražďování, znásilňování a mučení rohingských civilistů a likvidace celých rohingských vesnic v Arakanském státě. Při násilnostech zahynulo nejméně 86 lidí a odhadem 34 tisíc dalších uprchlo přes hranici do Bangladéše.

Policie zjišťuje, kdo střelci zaplatil

Policie atentátníka identifikovala jako 53letého Ťi Lina, který pochází z druhého největšího barmského města Mandalaj. Mluvčí barmského prezidenta Tchin Ťjoa policii řekl, že podezřelý je vyslýchán, „aby se zjistilo, proč vraždil, kdo za zločinem stojí či kdo mu zaplatil“.

Ko ni při převozu na muslimský hřbitovKo ni při převozu na muslimský hřbitov | EPA

Ko Ni byl v roce 1988 účastníkem masových demonstrací proti vojenské juntě, které tehdy armáda krvavě potlačila, a následně politickým vězněm. Po propuštění se stal poradcem Národní ligy pro demokracii, vedené Su Ťij. V poslední době připravoval změny barmské ústavy, která přetrvává z dob vlády junty a která brání Su Ťij stát se prezidentkou.

 

Loni pomohl založit sdružení barmských muslimských právníků a veřejně prosazoval nutnost bránit práva muslimských občanů, napsal zpravodajský server BBC News.

Su Ťij okouzlila i Havla

Byl oblíbeným poradcem, v dnešní době poslankyně a dříve disidentky, Do Aun Schan Su Ťij, která okouzlila svými názory i samotného Václava Havla. I on byl jejím vzorem a v dobách domácího vězení nejednou nad jeho názory přemýšlela.

Není žádný důvod, abychom ztratili odvahu, řekla po svém propuštění z domácího vězení barmská opoziční aktivistka Aun Schan Su Ťij.Není žádný důvod, abychom ztratili odvahu, řekla po svém propuštění z domácího vězení barmská opoziční aktivistka Aun Schan Su Ťij. | ctk

Stala se globální celebritou, symbolem odříkání, odvahy i osobní integrity. Okouzlila i bývalého kandidáta na prezidenta Karla Schwarenberga (TOP 09), který se s ní osobně setkal v Barmě. „Čiší z ní půvab, kouzlo, má neobvyklý smysl pro humor. Potkal jsem důležité i slavné osoby, ale ona mě dostala svojí bezprostředností,“ řekl tehdy Schwarzenberg. Za své činy získala Su Ťij Nobelovu cenu za mír.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud