Trump „maže“ Obamovu obchodní dohodu. A brojí proti potratům

Autor: jer, ČTK - 
23. ledna 2017
20:43

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Obchodní dohodu 12 tichomořských zemí vláda Baracka Obamy uzavřela před rokem, Kongres USA dokument ale ještě neratifikoval.

Trump odstoupení od smlouvy TTP sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. S evropskými partery hodlá vyjednávat i o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (TTIP) mezi Evropskou unií a USA, vůči níž má výhrady.

Trumpův pondělní krok je spíš formální, protože americký Senát TTP neratifikoval. Podle agentury AP experti ani neočekávali, že by horní komora Kongresu TTP ratifikovala, protože mezi Američany panuje obava ze ztráty pracovních míst.

Tuto obavu během volební kampaně dával silně najevo i Trump, který v pondělí odstoupení od smlouvy doprovodil slovy „Velká věc pro americké pracující!“. Před volbami několikrát opakoval, že má velké výhrady i vůči severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA) a vůči členství Číny ve Světové obchodní organizaci (WTO). Ubírají prý Američanům pracovní místa.

Méně byrokratů a boj proti potratům

Prezident Donald Trump se v pondělí také rozhodl pozastavit najímání zaměstnanců federální vlády a zablokoval federální financování mezinárodních organizací, které vykonávají potraty nebo o nich poskytují informace. Příkaz nové hlavy státu o zmrazení personálního stavu vládních agentur se netýká armády.

Rozhodnutí o zmrazení početního růstu zaměstnanců vlády je podle agentury AP projevem Trumpovy snahy omezit vládní mzdové výdaje a dostat pod kontrolu počet zaměstnanců. Ve volební kampani Trump ohlašoval, že se zaměří na „federální byrokracii“ a že omezení počtu vládních zaměstnanců bude jedním z jeho prvních kroků.

Podobné opatření vydal i bývalý republikánský prezident George Bush mladší na začátku své prezidentské éry v roce 2001.

Financování mezinárodních institucí provádějících potraty je po desetiletí předmětem sporů mezi demokraty a republikány. Regulaci původně zavedli republikáni, vláda Demokratické strany ji zrušila v roce 1984 a stejný pokyn vydal v roce 2009 i prezident Barack Obama.

Trump podepsal svůj příkaz den po 22. výročí rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, které ve Spojených státech legalizovalo potraty. Prezidentovo rozhodnutí se týká i organizací, které podporují legalizaci interrupce a prosazují plánované rodičovství.

1912 ( 24. ledna 2017 06:47 )

Jenže ta Merklice má zájem!!!

hanka666 ( 23. ledna 2017 20:59 )

Trump nás tímto ochránil před blbostí našich politiků a těch sr.áčů z EU. Sluníčkáři všech zemí, vyli..žte si P.r.del. Obama na co sáhl, to pojebal.Já mu fandím. At udělá opět z Ameriky prosperující stát, protože byla před krachem. Hezky jim do toho hodil vidle a rozkopal Hillary bábovičky.

Hunt ( 23. ledna 2017 20:50 )

georg7:Pam.rde,vždyť ani nevíš,o čem bliješ!

flesch2z ( 23. ledna 2017 19:15 )

Jestli je Trump správný chlap, tak uklidí ze stolu i smlouvu TTIP, protože i evropané díky této smlouvě přijdou o práci. Navíc budou konzumovat americké sra.čky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud