Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Právnička, režisér i módní návrhářka. Oběti masakru v Istanbulu mají své příběhy

 • Autor: Alexandr Božilov - 
  3. 1. 2017
  21:20

  Teroristický útok v istanbulském klubu si na Nový rok vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté. Mezi oběťmi je 11 Turků, většinu tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Jeden z mužů má vedle tureckého i belgické občanství. Jaké jsou příběhy některých z obětí? A proč vůbec do Istanbulu jely? Byli mezi nimi právnička i režisér. Sedm osob, které v klubu Reina zastřelil zatím neznámý pachatel, pochází ze Saúdské Arábie. Po třech obětech mají Libanon a Irák. Tunisko, Indie, Maroko a Jordánsko přišly při útoku každý o dva své občany. Mezi oběťmi jsou dále občané Kuvajtu, Kanady, Izraele, Sýrie a Ruska. Jsou to smutné počty. Kdo však oběti byly? Podívejte se.

  //www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/440885/saudska-pravnicka-nebo-indicky-reziser-kdo-jsou-obeti-masakru-v-istanbulu.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copyJaké jsou příběhy některých z obětí zbabělého teroristy? A proč vůbec do Istanbulu jeli? Podívejte se.
 • 1.Mladá Palestinka, která měla zůstat doma

  Teprve 18letá Palestinka z malého arabského města Tira ve středním Izraeli se vydala na svoji první zahraniční cestu. Do Istanbulu odletěla 30. prosince se svými dvěma kamarádkami. Původně však měla zůstat doma, protože jí otec nechtěl cestu povolit. „Říkal, že Istanbul je příliš nebezpečné město a že by tam neměla jezdit. Ona ale trvala na tom, že se jí nic nestane,“ řekla pro stanici CNN teta dívky Layal Masarweh.

   

  Byla to právě ona, kdo se za Leanne přimluvil a čerstvě plnoletá dívka tak nakonec do Istanbulu odcestovala. Zpátky se však už živá nevrátí a Layal si to nepřestává vyčítat. „Přála bych si tam být a ochránit ji nebo udělat alespoň vše pro záchranu jejího života. Přála bych si vyměnit její smrt za mojí,“ říká zdrcená.

  Leanne Nasser, jedna z obětí teroristického útoku v Istanbulu Leanne Nasser, jedna z obětí teroristického útoku v Istanbulu | Facebook/Layan Nasser

  Palestinský server Shasha přinesl alespoň jednu pozitivní zprávu. Obě kamarádky Leanny, které se v osudný čas také nacházely uvnitř klubu Reina, teroristický útok přežily.

 • 2.Naděje Bollywoodu

  Nadějný režisér a producent z Bombaje měl podle mnohých před sebou velice úspěšnou kariéru. V roce 2014 natočil svůj první film a nyní pracoval na druhém. Veškeré naděje ale utnul během několika okamžiků střelec v istanbulském klubu Reina.

   

  Abisova smrt zasáhla celý indický Bollywood. „Je příšerné, že náš přítel Abis Rizvi byl zastřelen během útoku v istanbulském nočním klubu. Moje srdce patří jeho rodině. RIP,“ napsala na Twitter indická filmová producentka Pooja Bhatt.

  Abis Rizvi, jedna ze dvou indických obětí teroristického útoku v klubu Reina Abis Rizvi, jedna ze dvou indických obětí teroristického útoku v klubu Reina | Facebook/Abis Rizvi Films

 • 3.Indická módní návrhářka

  Druhou indickou obětí novoročního teroristického útoku v Istanbulu je Khushi Shah. Módní návrhářka, která se narodila ve městě Vadodara, podle stanice CNN odjela tři dny před útokem do Istanbulu propagovat svoji vlastní značku KhushiZ. Krátce před tím si otevřela vlastní obchod v indické Bombaji.

  Khushi Shah, indická módní návrhářka, která zemřela během teroristického útoku v Istanbulu. Khushi Shah, indická módní návrhářka, která zemřela během teroristického útoku v Istanbulu. | Facebook/Lehren

 • 4.Turecký pracovník bezpečnostní agentury

  Jedna z prvních obětí dosud nepolapeného střelce. Fatih Cakmak byl právě ve službě coby vyhazovač. Paradoxem je, že Fatih nedávno přežil jiný teroristický útok. Když 10. prosince explodovala nálož před istanbulskou Vodafone Arenou, byl právě na tomto stadionu v roli ochranky. Tenkrát měl štěstí, to ho však na Nový rok opustilo.

   

  „O tom útoku jsem se dozvěděl od přátel. Zkoušel jsem volat Fatihovi až do pěti hodin ráno. Telefon vyzváněl, ale nikdo to nebral. Velice mne to zasáhlo. Fatih svoji práci dělal opravdu dobře. Byl tichý a klidný. Každý ho měl velice rád a to je důvod, proč se jeho pohřbu zúčastnilo tolik lidí,“ uvedl pro CNN majitel bezpečnostní agentury Ilyas Tas.

  Fatih Cakmak, jedna z prvních obětí útoku Fatih Cakmak, jedna z prvních obětí útoku | Facebook/Mehmet Savran

 • 5.Osobní trenér z Libanonu

  Elias přijel do Istanbulu oslavit Nový rok spolu se svými přáteli. Na poslední fotce, kterou umístil na Instagram, je osobní trenér Bejrútu se svojí kamarádkou Ritou Chami. Ta během útoku rovněž přišla o život. Server Al Arabiya přišel s informací, že Elias nezemřel přímo v klubu Reina.


  Před střelbou se chtěl zřejmě zachránit skokem do Bosporského průlivu. Tam však později utonul a jeho tělo se nalezlo ráno 1. ledna. Elias s Ritou jsou dvě ze tří libanonských obětí teroristického útoku. Tou poslední je majitel posilovny Hayka Moussallem.

 • 6.Pracovnice bezpečnostní služby

  Další turecká oběť, která po sobě zanechala manžela a tříletou dcerku. Není zcela zřejmé, jestli v osudnou noc pracovala pro klub Reina jako ochranka, nebo zde spolu s ostatními oslavovala příchod nového roku. Facebookový účet klubu však zveřejnil její fotografii ještě spolu s dalšími třemi oběťmi a textem: „Díky Bohu za naše přátele, kteří přišli o život během toho zákeřného útoku“.

  Hatice Karcial po sobě zanechala manžela a tříletou dcerku. Hatice Karcial po sobě zanechala manžela a tříletou dcerku. | Facebook/Habertürk

 • 7.Saúdskoarabská právnička

  Není příliš obvyklé, že by ženy v Saúdské Arábii poskytovaly právní služby. Konec konců první Saúdská Arabka dostala povolení vykonávat právnickou praxi až na konci roku 2013. Shadad Samman však podle informací na svém facebookovém profilu pracovala jako právní poradce pro firmu Tamer Group, která sídlí ve měste Jeddah.

   

  Její mladší bratr pro server Al Arabiya vypověděl, že v osudnou noc čekala Shadad v klubu Reina na svého strýce a jeho rodinu. „Ulice byly plné lidí, takže strýc se svojí rodinou měli zpoždění. Díky tomu unikli smrti. Co provedla moje sestra, že se jí stalo tohle? ptá se Shadadin mladší bratr.

  Shadad Samman se v Saúdské Arábii živila jako právnička. Shadad Samman se v Saúdské Arábii živila jako právnička. | Facebook

 • 8.Turek s belgickým občanstvím

  Rodák z tureckého města Kayseri, který však vlastnil také belgický pas. Ve městě Houthalen-Helchteren, kde 23letý Kerim žil, vyvěsili na jeho počest vlajky na půl žerdi. V malém belgickém městečku poblíž nizozemských hranic provozoval spolu se svým otcem restauraci.

   

  Starosta Houthalen-Helchteren o Kerimovi prohlásil, že byl ve městě dobře známý, protože to byl společenský a otevřený člověk. Do Istanbulu odjel oslavit příchod nového roku spolu se svojí přítelkyní. Ta by měla být podle dostupných informací naživu.

  Kerim Akyil jel do Istanbulu slavit nový rok spolu se svojí přítelkyní. Kerim Akyil jel do Istanbulu slavit nový rok spolu se svojí přítelkyní. | Facebook/Akyil Kerim

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa