Vynálezce kinder vajíček Salice zemřel. Dětem rozdávají radost, ale i smrt

Autor: jer, ČTK - 
30. prosince 2016
15:50

V Itálii ve věku 83 zemřel William Salice, který je považován za vynálezce kinder vajíček (Kinder Surprise), tedy čokoládové pochutiny doplněné uvnitř o hračku. Podlehl následkům mrtvice, uvedla v pátek televize ARD. Pohřben bude v sobotu nedaleko severoitalské Pavie.

Salice v roce 1960 nastoupil do společnosti na cukrovinky Ferrero, kde působil jako blízký spolupracovník majitele podniku Michela Ferrera, který zemřel loni. S čokoládovým vajíčkem, uvnitř kterého je hračka, firma přišla na trh poprvé v roce 1972.

Televize ARD poznamenala, že to tehdy nebyl tak docela nový nápad, neboť podobné produkty byly v Itálii o Velikonocích běžné. Revoluční myšlenka ale spočívala v tom, že Salice chtěl vajíčka s překvapením nabízet po celý rok. Salice v čokoládovně Ferrero působil do roku 2007.

Americký zákaz a rumunská dětská práce

Kinder vajíčka čas od času čelí kritice, především kvůli tomu, že mohou představovat riziko, že děti spolu s čokoládou spolknou i některý z malých dílů skládací hračky. Z tohoto důvodu je dovoz těchto vajíček zakázaný do Spojených států. Celosvětově je evidováno několik případů, kdy se dítě udusilo po spolknutí hračky z vajíčka.

Kritice výrobce kinder vajíček čelí také kvůli metodám jejich výroby. Deník The Sun nedávno upozornil, že hračky do čokoládových vajíček dávají za minimální mzdu chudé rodiny v Rumunsku, a dokonce i jejich děti. To vše se prý mnohdy děje v nevyhovujících hygienických podmínkách.

vosavopruz ( 30. prosince 2016 20:58 )

sorry ganzo,trochu jsem žertoval, pust si tohle,sranda(není to můj pes): https://www.youtube.com/watch?v=3IMuvg7BhNo

vosavopruz ( 30. prosince 2016 20:09 )

tak jsem si ho pohladil a řekl Auurí,spokojená?

ganzanievopruz ( 30. prosince 2016 19:23 )

za eurodvacet už máš výbornou tabulku čokolády.Kinder vejce je pro malé děti,pochybuju že si to kupují dospělí lidé.

vosavopruz ( 30. prosince 2016 19:19 )

napsala ganzanie a dala si štamprdle s kaviarem,Aura nesmí ke stolu,je jak váleček,funí jak lokomotiva.Hou,hou,hou

naidkavopruz ( 30. prosince 2016 19:03 )

jééé,kinder vejce.Jako malá jsem sbírala postavičky tučnáků,krokouše,hrošíky... Měla jsem toho plnou krabici.Taky jsme jezdili na bleší trhy,tam prodávali kinder figurek.Ted si radši koupím perníčky,než kinder vejce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud