Nejstarší panďák světa zemřel: Pan Pan (†31) zplodil čtvrtinu pandí populace

Autor: ČTK - 
28. 12. 2016
19:59

Nejstarší pandí samec na světě Pan Pan uhynul v chovném centru ve městě Tu-ťiang-jen v čínské provincii S'-čchuan. Jednatřicetiletý samec, který se zasloužil o zachování kdysi ohroženého druhu pand velkých, měl vážné zdravotní problémy.

Stáří Pan Pana přezdívaného Pandí dědeček odpovídalo 93 letům člověka. Samec trpěl rakovinou, vysokým krevním tlakem, očním zákalem a pro svůj špatný chrup přijímal s obtížemi potravu, uvedl server listu El Mundo.

Pan Pan sehrál důležitou roli v rámci čínských záchranných programů, které pomohly rozmnožit ztenčující se pandí populaci. Sám zplodil až 140 potomků, kteří nyní představují čtvrtinu pand chovaných v zajetí v různých částech světa.

Pandy se na svobodě obvykle dožívají zhruba 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Před Pan Panem byla nejstarší pandou v zajetí samička Ťia-ťia, která uhynula ve věku 38 let letos v říjnu v hongkongském zábavním parku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 29. prosince 2016 04:51 )

Mas i nemas pravdu - teoreticky: generace bojovaly s ypsilonem, ale fakticky za czistotu jazyka bojovali predevsim muzi/spisovatele: Palacky, Haszek, Neruda, Czapek, Macha, Travniczek, Smotlacha atd.- na druhe strane je pouze Babiszka. Takze to mekke i je tam celkem aktualni.

naidka ( 28. prosince 2016 22:18 )

Tady nejde o čistotu jazyka (ty ji nemáš taky úplně čistou - generace bojovalY), ale o slovní spojení, kterými se zvířata polidšťují a která tě dokáží rozpálit doběla . Panďák pošel není úplně vhodné, dejme tomu, že pandí samec uhynul.

Bystrozraky ( 28. prosince 2016 21:37 )

Znovu a pořádně. Autore tohoto článku, ty przniteli našeho krásného, ba překrásného českého jazyka, za který bojovali generace, i někteří lidé umírali, ty hovado, víš, že zvířata neumírají, ale stále ještě pocházejí a budou pocházet, dokud Vy všichni grázlové škůdci české kultury a našeho překrásného jazyka, nezdechnete? Aby Ti bylo jednou pro vždy jasné: Nejstarší panďák světa pošel!..... A tak to bude navždy mezi námi lidmi! A ne zvířaty, které vychovává havloidní úchylná pakultura živená blbem ministrem kultury Hermanem, který proti čistotě české řeči nic nedělá a zajímá se pouhými pitomostmi, zrovna tak jako negramotná ministryně školství! Zlatý, přezlatý, v toto směru, páter Plojhar! Slyšíte to pane kardinále Vlku? Fertig! Šmytec!

tomik007 ( 28. prosince 2016 21:36 )

Podobne dopadne i ODS s hrobnikem Fialkou

Bystrozraky ( 28. prosince 2016 21:24 )

 Ty chudáčku autore tohoto článku, prznitel krásné česk3 řeči, tak jako Ema Smetana, Je to jasné , že jakékoliv zvíře něj IO

Zobrazit celou diskusi
Další videa