Dívka (†15) zemřela v »menstruační chýši«: Vyhnala ji tam rodina

V této chýši dívka zemřela.
Autor: lm - 
23. 12. 2016
17:16

Teprve patnáctiletá dívka se otrávila kouřem poté, co byla rodinou vyhnána do »menstruační chýše«. Uvedla to televize CNN s tím, že jde už minimálně o druhý případ za tento měsíc v nepálské oblasti Achham.

Nepálská tradice zvaná Chhaupadi si vyžádala další život. Patnáctiletá dívka se otrávila kouřem v »menstruační chýši«, kam se ženy podle západonepálských zvyků musí v době své periody uchýlit. Stalo se jí osudným, že si v chladném počasí v chýši rozdělala oheň.

Tradice pocházející z hinduismu byla sice před více než 10 lety oficiálně zakázána, na 70 % žen ji ale přesto dodržuje. Během posledních devíti let zemřelo v chýších nejméně 10 dívek. Za poslední měsíc jde už o druhou oběť. Uvedl to achhamský policejní inspektor Badri Prasad Dhakal. „Umírají nejčastěji na otravu kouřem, kousnutí hadem a nedostatek základní zdravotní péče během menstruace,“ řekl policista.

Západonepálská tradice Chhaupadi je několik století stará. Hinduisté věří, že menstruace je nečistá a ženy se během periody nesmí dotýkat jiných lidí, zvířectva, ani zemědělských plodin. Podle pověry by totiž mohly rozzlobit bohy a ti by za trest zahubili vše, s čím přišla žena do kontaktu. Ženy jsou proto vyháněny mimo obydlí do chýší, kde mají omezený přístup k vodě a dalším potřebným věcem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

sores ( 24. prosince 2016 11:23 )

Neuvěřitelné co je na planetě ještě za sv.instva a středověkého myšlení v 21 století!!! Neustálé běsy a děsy,hnus. Všechno zlo z 90% pochází z mužských mozků, obřízky,znásilňování dětiček a jiná svinstva.

ejvm1712 ( 24. prosince 2016 10:15 )

Takže tyhle primitivní holky a ženy,když mají své dny polehávají,nic nedělají a mohou si v klidu posloužit tím,co právě potřebují. U nás dívky a ženy musí v době menstruace normálně fungovat,studovat,pracovat,vykonávat náročné úkoly bez možnosti jakékoliv úlevy či nadstandarní hygieny,která by byla potřeba.

odol ( 24. prosince 2016 02:55 )

tomik007 ( 24. prosince 2016 02:41 )

Tyhle chyse z PVC prodavaji v Bratislave - a jednu maji v Praze na magistrate

delviar ( 23. prosince 2016 22:00 )

Za tzv.socíku se vyráběl TV Přijímač pod jménem PIČ@ Color.Měl takovou vlastnost,že tři týdny se jeb@l - a týden byl červený!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa