Trump Tchaj-wanem rozohnil čínského draka: „Je to ignorant,“ píší o něm

Autor: Alexandr Božilov, ČTK - 
12. prosince 2016
10:17

Peking dnes vyjádřil „krajní znepokojení“ kvůli poznámkám nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o Tchaj-wanu a politice jediné Číny. Reakci vyvolalo Trumpovo prohlášení, že by se Spojené státy „nemusely držet své dlouhodobé pozice, že je Tchaj-wan součástí jediné Číny“. Informovala o tom agentura Reuters.

„Zcela rozumím politice jedné Číny, ale nevím, proč bychom jí měli být vázáni, než s Čínou uzavřeme dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu,“ uvedl Trump v neděli pro televizní stanici Fox News.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelné tiskové konferenci prohlásil, že politika „jediné Číny“ je základem čínsko-amerických vztahů a vyzval nadcházející americkou vládu, aby chápala citlivost otázky Tchaj-wanu.

Do budoucího amerického prezidenta se následně opřel také nacionalisticky orientovaný čínský deník Global Times. „Mnoho lidí by mohlo být překvapeno z toho, jaký je nový americký vůdce ve skutečnosti ‚byznysmen‘. Na poli diplomacie se však chová jako dítě. Je to ignorant,“ trefil se nevybíravě do Trumpa čínský list.

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen, nastupující americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pchingTchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen, nastupující americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching | ČTK, EPA, REUTERS

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud