Trump Tchaj-wanem rozohnil čínského draka: „Je to ignorant,“ píší o něm

Autor: Alexandr Božilov, ČTK - 
12. 12. 2016
10:17

Peking dnes vyjádřil „krajní znepokojení“ kvůli poznámkám nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o Tchaj-wanu a politice jediné Číny. Reakci vyvolalo Trumpovo prohlášení, že by se Spojené státy „nemusely držet své dlouhodobé pozice, že je Tchaj-wan součástí jediné Číny“. Informovala o tom agentura Reuters.

„Zcela rozumím politice jedné Číny, ale nevím, proč bychom jí měli být vázáni, než s Čínou uzavřeme dohody týkající se jiných věcí, včetně obchodu,“ uvedl Trump v neděli pro televizní stanici Fox News.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na pravidelné tiskové konferenci prohlásil, že politika „jediné Číny“ je základem čínsko-amerických vztahů a vyzval nadcházející americkou vládu, aby chápala citlivost otázky Tchaj-wanu.

Do budoucího amerického prezidenta se následně opřel také nacionalisticky orientovaný čínský deník Global Times. „Mnoho lidí by mohlo být překvapeno z toho, jaký je nový americký vůdce ve skutečnosti ‚byznysmen‘. Na poli diplomacie se však chová jako dítě. Je to ignorant,“ trefil se nevybíravě do Trumpa čínský list.

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen, nastupující americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pchingTchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen, nastupující americký prezident Donald Trump a čínský prezident Si Ťin-pching | ČTK, EPA, REUTERS

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa