Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Hledal ISIS na webu, jde sedět na dva roky natvrdo. Prý byl jen zvědavý

Autor: Mii - 
2. prosince 2016
21:30

Ve vězení dnes už nekončí jen teroristé, ale i ti, kdo je jen podporují. To se stalo tento týden ve Francii, kde byl v rámci nového zákona odsouzen ke dvěma rokům vězení Francouz, který podle policie často navštěvoval web podporující hnutí Islámský stát (ISIS). Přímé napojení k hnutí mu však nezjistili. A on sám tvrdí, že byl jen zvědavý.

Muž, jehož jméno nebylo zveřejněno, měl podle policie internetovou historii plnou stránek propagující Islámský stát. Policie to zjistila při domovní prohlídce. Na jeho mobilním telefonu, počítači a USB úložišti také našla videa poprav, které vykonávali příslušníci Islámského státu. Jako obrázek plochy svého počítače měl muž nastavenou vlajku Islámského státu a heslo k jeho počítači znělo „13novembrehaha“, což je odkaz k noci, kdy teroristé zabili v Paříži 130 lidí. 

U soudu se Francouz hájil tím, že byl jen zvědavý. „Chtěl jsem zjistit rozdíl mezi opravdovým islámem a falešným islámem. Teď ho vím,“ řekl podle stránky FranceBleu. Přiznal však, že žádné jiné stránky nenavštěvoval. I jeho rodina přiznala, že se jeho chování v poslední obě změnilo. Při rozhovorech o náboženství byl nervózní a nechal si narůst dlouhý vous. Ve vězení nyní stráví dva roky a bude muset zaplatit pokutu 30 tisíc euro.

Zákon pod palbou kritiky

Muž byl odsouzen na základě nového kontroverzního zákona, který kriminalizuje časté návštěvy internetových stránek propagující terorismus. Norma je účinná od letošního června. Dělá sice výjimky pro lidi, kteří takové stránky navštěvují „v dobrém úmyslu“ (novináři, právníci apod.), ale kritici tvrdí, že zachází příliš daleko.

Patrick Baudouin, prezident Mezinárodní federace pro lidská práva (FIDH), popisuje zákon jako moc agresivní. Podle něj pouhý zájem o internetové stránky s terorismem nedělá člověka teroristou.

Ústavní rada Francie se bude platností zákona zabývat, informuje agentura Reuters. Jeho prostřednictvím už bylo odsouzeno 13 lidí. Muž, který byl odsouzen tento týden, se nenacházel v hledáčku bezpečnostních služeb, ani nespáchal v minulosti žádné zločiny. Policie na něj přišla při monitorování jiného člověka v regionu.

Zpřísnění čeká i Česko 

Podobné zákony vchází v platnost po celé Evropě. V Česku se chystá novela trestního zákona, kterou již schválil Senát, díky které propagace a financování terorismu budou samostatné trestné činy. Trestně postihnutelné bude i vyhrožování teroristickým činem.

Během několika následujících měsíců se bude o směrnici boje s terorismem jednat také v Evropském parlamentu, která má členským státům mimo jiné poskytovat autoritu k blokování podezřelých internetových stránek. I v tomto případě kritici namítají, že směrnice je moc vágní a je lehce zneužitelná.

budybad ( 3. prosince 2016 08:46 )

Právě přes internet mladým vymývají mozky.Začíná to zvědaavostí a pokračuje slibama.Ze zvědavosti veb navštívím dvakrát-třikrát a už vůbec si nic neměním.Jestli to udělal pro to aby byl u kamarádů zajímavější tak mu snad ted dojde kde se může octnout.Ze zákonem sohlasím, radikalismus je velmi nebezpečný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud