Češky můžou závidět. Polky půjdou do důchodu v 60, co na to Marksová?

Autor: ČTK - 
16. 11. 2016
18:40

Poláci půjdou do důchodu v 65 letech, Polky ale už v 60. Snížení věkové hranice pro odchod do penze schválili ve středu tamní zákonodárci, vláda tak plní předvolební slib konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Předchozí liberální vláda zvýšila věkovou hranici pro odchod do důchodu na 67 let pro obě pohlaví. Podle analytiků polská ekonomika vyšší výdaje na penze neutáhne. Pro srovnání: V Česku mají jít muži i ženy do penze podle kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) v 65 letech.

Slib snížení věkové hranice pro odchod do důchodu byl hlavním tahákem volební kampaně PiS. Příslušný návrh předložil polský prezident Andrzej Duda. Polský parlament ho schválil ve středu poměrem hlasů 262:149, 19 zákonodárců se zdrželo hlasování. Opatření začne platit od října 2017.

Podle nejnovějších údajů polské hospodářství slábne a oslabuje i polský zlotý. List Gazeta Wyborcza se domnívá, že stárnoucí země si takovou reformu nemůže dovolit, a Poláky tak čekají nižší penze. Podle posledního sčítání z předloňského roku má Polsko 38,5 milionu obyvatel. Agentura PAP loni v červnu napsala, že země má poprvé ve své historii více než pět milionů starobních důchodců.

V České republice se věková hranice pro odchod do důchodu zvyšuje postupně, původně dokonce neomezeně. Letos v září ale vláda stanovila horní hranici na 65 let.

Marksová: Rovnost mužů a žen po nás chce Brusel 

„My v koalici pracně vybojovali 65 let pro všechny. To postupné srovnání u mužů a žen jde z Evropské unie,“ hájila českou podobu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Tak se uvidí, jaká bude reakce. V extrémním případě to může vést ke krácení evropských fondů, které jsou pro Českou republiku extrémně důležité, platíme z toho například obrovské množství sociálních služeb.“ 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

noacojezase ( 18. listopadu 2016 16:09 )

Opravili za dva dny, zbytek byl na testování, ale stejně je to fofr.

flesch2z ( 17. listopadu 2016 22:15 )

Budeme makat do 65 aby měli slimáci co žrát, na ně potřebuje Sobotka s Marksovou naše peníze. Okrádají nás. Naše vláda nás okrádá non-stop, Japonci opravili kráter v cestě za týden, u nás se na podobnou opravu vyhlašuje vláda soutěž a ministři se pakují úplatkama. Pryč s takovou vládou!

zdenek43 ( 17. listopadu 2016 10:09 )

co na to Cesi?????? co by na to Cesi???? Cesi jsou mega STADO a dobrovolne si voli toho, ktery je DOJI -SKODI JIM----- a to hlavne a dokola soudruhy-pratele z CSSD kdo prvni prisel???? s BLABOLEM kolem zvysovani veku odchodu do duchodu:::: zase budete delat prekvapene????"""""""" ++++unor 2004-Věkovou hranici 62 let pro odchod do důchodu navrhne vládě na jejím zasedání ve středu 4. února ministr práce a sociálních věcí (MSPV) Zdeněk Škromach. Minimální věková hranice se bude upravovat vždy po šesti letech podle demografického vývoje. Návrh je součástí hlavních tezí důchodové reformy, které Škromach kabinetu předloží. Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) A NEJPOSLEDNEJSI DOJAKKKKKKKK?????? 9.2015-Většina českých důchodců dostane od ledna přidáno přibližně 40 korun měsíčně. pripominam - u koryta jsou zase soudruzi-pratele Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá)

Zobrazit celou diskusi
Další videa