Poslední hodiny boje o Bílý dům: Nerozhodnuté voliče přemlouvaly celebrity

Autor: Kristína Paulenková, autorka je členkou redakce nového zpravodajského webu Info.cz - 
8. 11. 2016
13:40

Do poslední chvíle se Hillary Clintonová a Donald Trump snažili přesvědčit své stoupence i nerozhodnuté voliče, aby opravdu k volbám šli. Clintonová se mohla opírat o podporu stávajícího prezidenta Baracka Obamu a k němu si přizvala i řadu celebrit. Trumpovi pomáhala nerozhodnuté Američany získat jeho dcera Ivanka.  

Za Clintonovou se postavila řada osobností showbyznysu, mezi nimi zpěvačky Madonna a Beyoncé nebo zpěvák Jon Bon Jovi. Na poslední chvíli ji veřejně podpořila také Lady Gaga.

Clintonová nakonec divokou kampaň zakončila pozitivně. V krátkém videu slibuje, že chce být prezidentkou pro všechny Američany a zlost podle ní není plán. Soustředila se na konkrétní státy. Jedním z nich byl Michigan, kde ji její protivník začal dohánět. Tam se ještě na poslední chvíli snažila získat hlasy váhavých republikánů. Připomněla jim, že v začátcích své kariéry pracovala pro bývalého amerického prezidenta, republikána Geralda Forda.

V závěru kampaně demokraté spoléhali na Baracka Obamu a jeho ženu Michelle, kteří k voličům promlouvali. To do určité míry svědčí o tom, nakolik strana znervózněla, když Trump začal Clintonovou dohánět v některých předvolebních průzkumech. Nebo když ji výjimečně i předstihl.

Trump, kterého v kampani podpořily celebrity jako například Clint Eastwood, Charlie Sheen nebo Mike Tyson, zakončil kampaň v jiném duchu. Připomněl především skandál Clintonové ohledně používání soukromého e-mailu a vyšetřování FBI. Zdůraznil, že závěrům detektivů nevěří. Trumpův kandidát na viceprezidenta Mike Pence zopakoval, že je potřeba „zatočit se zkorumpovanou politikou“ Clintonové.

Přestože se poradci snažili prostořekého Trumpa mírnit, uhlídat ho nebylo ani v závěru kampaně v jejich silách. V posledních dnech se soustředil na získání hlasů Afroameričanů, zároveň ale urážel známý afroamerický pár, zpěvačku Beyoncé a rapera a podnikatele Jay-Z.

Trump vsadil na oblíbenou Ivanku Trumpovou. Jeho dcera promluvila v Michiganu o rodinné politice a snažila se tak získat hlasy žen, které stojí spíše za Clintonovou.

Prezidentské volby v USA 2016 na Blesk.cz ZDE

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa