Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Kanaďanům uřízli hlavu, Nora islamisté pustili. Pomohl mu plnovous?

Autor: kal, ČTK - 
19. září 2016
14:45

Islamističtí únosci na Filipínách propustili o víkendu norského rukojmího Kjartana Sekkingstada, kterého zajali loni v září společně se dvěma Kanaďany a Filipínkou. Kanadským rukojmím islamisté už dříve uřízli hlavu, Filipínku osvobodili v červnu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News a ve světových agenturách se nyní objevily jeho fotografie. Nor má na nich výrazný plnovous, který je mezi džihádisty obecně důležitou devizou.

Podle nepotvrzených zpráv bylo za Nora zaplaceno vysoké výkupné. Extremisté ze Skupiny Abu Sayyafa, kteří podporují teroristickou síť Al-Káida a také bojovníky Islámského státu na Blízkém východě, unesli čtveřici civilistů před rokem v přístavu nedaleko města Davao.

Prvního z Kanaďanů Johna Ridsdela zavraždili ozbrojenci 25. dubna, protože za něj nedostali požadované mnohamilionové výkupné. Filipínská armáda našla jeho uříznutou hlavu. Stejný osud pak potkal 13. června i dalšího kanadského rukojmího Roberta Halla. Filipínku Marites Florovou, která byla Hallovou partnerkou, pustili únosci na svobodu.

Nor Kjartan Sekkingstad se dostal na svobodu. Islamisté ho na Filipínách propustili.Nor Kjartan Sekkingstad se dostal na svobodu. Islamisté ho na Filipínách propustili. | Reuters, EPA

Nyní se ocitl na svobodě i Nor Kjartan Sekkingstad. Únosci ho ve městě Patikul na ostrově Jolo předali povstalcům z Fronty národního osvobození Morů (MNLF), kteří vedou mírové rozhovory s filipínskou vládou a kteří pomohli propuštění norského občana vyjednat.

Radikálové po únosu za každého z rukojmích žádali v přepočtu 21 milionů dolarů, později částku snížili na 6,4 milionu.

Nor Kjartan Sekkingstad se dostal na svobodu. Islamisté ho na Filipínách propustili.Nor Kjartan Sekkingstad se dostal na svobodu. Islamisté ho na Filipínách propustili. | Reuters, EPA

Filipínský prezident Rodrigo Duterte už v srpnu naznačil, že za Nora bylo zaplaceno velké výkupné, ale džihádisté ho přesto stále zadržují. Filipínská armáda v sobotu uvedla, že Sekkingstad byl propuštěn díky neúnavným útokům filipínských vojáků na islamisty.

Skupina Abu Sayyafa je obviňována z celé řady únosů za výkupné a také z pumových útoků a vražd, jimiž terorizuje Filipíny více než dvě desetiletí.

marlen52 ( 19. září 2016 16:46 )

 to jsou takový prasata a Merkelová s nima zamoří celou evropu.vrací evropu do středověku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud