Parazit dostal jméno po Obamovi: „Je dlouhý a geniální,“ říkají vědci

Autor: bud, ČTK - 
11. září 2016
08:28

Američtí vědci pojmenovali po prezidentovi Spojených států Baracku Obamovi parazita, který žije v krvi želv. Podle nich nejde o urážku hlavy státu, naopak je to prý pocta. Nově pokřtěný malý plochý červ se jmenuje Baracktrema obamai.

„Je dlouhý, štíhlý a geniální,“ řekl o malém želvím parazitovi Thomas Platt, jehož tým nového parazita objevil. Univerzitní profesor biologie z Indiany zdůraznil, že ač paraziti mají špatnou pověst, oni svou volbu mínili jako poctu. „Baracktrema obamai jsou organismy neuvěřitelně odolní a já k nim mám velký respekt,“ uvedl Platt.

Platt, jenž objevil již přes 30 nových druhů organismů, také připomněl, že lidé platí tisíce dolarů, aby po nich byl nějaký živočišný či rostlinný druh pojmenován. Dodal také, že parazit Baracktrema obamai želvám nijak neubližuje. Platt se k novému jménu pro červíka rozhodl prý poté, co zjistil, že je s americkým prezidentem vzdáleně příbuzný.

„Baracktrema obamai jsou pravděpodobně předky druhu červů, kteří způsobují u lidí schistosomózu. Toto infekční onemocnění postihne ročně miliony lidí v rozvojovém světě,“ píše se ve studii zveřejněné v srpnovém vydání časopisu The Journal of Parasitology. Studium těchto parazitů může pomoci k pochopení, jak se paraziti způsobující schistosomózu vyvíjeli, a k nalezení nových způsobů léčby.

Po americkém prezidentu Obamovi již bylo podle serveru pojmenováno sedm druhů organismů, včetně dalšího parazita či vyhynulé ještěrky.

rescarot ( 11. září 2016 10:24 )

Chudák parazit, teď aby se styděl se někde představit.. Takové jméno mu rozhodně čest nedělá.

barracuda.sro ( 11. září 2016 08:54 )

 Tak to potom ano....... je dlouhý a genitální

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud