Tři manželky, šest dětí, miliony obětí. Číňané si připomínají diktátora Maa

Autor: ČTK, simao - 
9. 9. 2016
14:47

Mao Ce-tung patří s Josifem Stalinem a Adolfem Hitlerem ke třem nejkrutějším diktátorům 20. století, míní americký historik Rummel. Tento „velký kormidelník“ byl zakladatelem komunistického státu a současně zosobněním politického teroru či zvěrstev kulturní revoluce s miliony obětí. Někteří Číňané si ho však nyní se slzou v oku připomínají. Jako svého „milovaného vůdce“ v den 40 let od pohasnutí jeho dramatického života.

Na svědomí měl desítky milionů životů. Přesto ho lidé milovali. „Slunce je nejrudější, předseda Mao je člověku nejbližší,“ pěli ódy na svého vůdce. Ač od smrti Maa, jehož tělo leží v mauzoleu na centrálním náměstí Tchien-an-men v Pekingu, uplynulo právě dnes 9. září 40 let, podle drtivé většiny Číňanů jeho zásluhy stále převažují nad chybami a omyly.

Americký historik: 1. Stalin, 2. Mao, 3. Hitler

Podle amerického historika Rudolpha Rummela je Mao, za jehož panování zahynulo 37,8 milionu lidí, na druhém místě v žebříčků největších masových vrahů 20. století. Předstihl jej jen další komunistický diktátor - Stalin, jenž má dle Rummela za 24 let vlády (1929-1953) na svědomí 42,7 milionu obětí. Nacistický vůdce Adolf Hitler je s téměř 21 miliony obětí na třetím místě.

Kritici Maa na jeho vrub dále přidávají zničení tradiční čínské kultury, systematické pošlapávání lidských práv, nucené práce a popravy. Jeho zastánci zase argumentují tím, že za jeho vlády byla Čína zmodernizována, stala se z ní světová velmoc, zlepšilo se postavení žen, školství či zdravotní péče a zvýšil se věk dožití (podle historika Moba Kaa z 35 let v roce 1949 na 63 let v roce 1975) v zemi, která za jeho vlády zvýšila počet obyvatel z 550 milionů na více než 900 milionů.

Číňané se od Maa odklonili. Ale jen částečně

Už krátce po skonu Maa v roce 1976 jej za jisté činy omezeně odsoudila oficiální kritika. Podle ní bylo jeho vůdcovství zcela správné až do roku 1957. V čínských učebnicích zůstal Mao zasloužilým budovatelem státu, dobrým vojenským stratégem, náruživým plavcem a básníkem.

V dalších letech se i vládnoucí komunistická strana odklonila od některých Maových ekonomických konceptů, přesto si zachovává kontrolu nad armádou, policií, soudy či médii a nepovolila s výjimkou Hongkongu politickou pluralitu.

A například architekt úspěšné hospodářské reformy a rovněž bývalý generální tajemník komunistické strany Teng Siao-pching (1904-1997), který nesouhlasil s Maovým tzv. velkým skokem vpřed z konce 50. let, který vedl k obřímu hladomoru, jednou řekl, že Mao „měl ze 70 procent pravdu“.

Z rodiny statkáře do čela Číny

Mao Ce-tung se narodil v prosinci 1893 v provincii Chu-nan v rodině statkáře. Ve 13 letech se rozhodl studovat místo plahočení se na rodné hroudě, a odešel z domova. Zapojil se do Sunjatsenova revolučního boje proti dynastii Čching a po vzniku republiky absolvoval učitelskou školu.

Práce knihovníka ho nebavila a brzy začal organizovat revoluční hnutí. V roce 1921 stál u zrodu Komunistické strany Číny. Zpočátku ještě úzce spolupracoval s Čankajškovým Kuomintangem. Po dočasné porážce komunistů vedl povstání v provinciích.

Ve 30. letech byl jedním z vůdců Dlouhého pochodu a od té doby jeho hvězda stoupala. Stal se generálním tajemníkem ÚV KS Číny a po vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 předsedou vlády a v letech 1954 až 1959 předsedou ČLR.

Konfiskace a masakry rolníků. Mao je zapíral

Maova Čína byla izolovaná, nepředvídatelná a pro sousedy nebezpečná. Uvnitř se rodila „nová Čína“, k jejíž realizaci bylo třeba provést „nezbytné kroky“ – například zkonfiskovat půdu venkovským statkářům a dát ji rolníkům. Jenže v Maově provedení se neobešly bez masakrů.

Miliony vlastníků půdy byly popraveny nebo ubity k smrti svými sousedy. Rolníci dostali kousek půdy, ale ne na dlouho. Už na konci 50. let bylo soukromé vlastnictví zrušeno a rolníci se stali nemajetnými členy lidových komun. Ty místo pěstování rýže vyráběly ocel a rolníci umírali hlady.

Rozmarný a krutý Mao přiznával, že asi 15 procent Číňanů trpí hlady a někteří odmítají marxismus, ale odmítal, že by na jeho experimenty někteří doplatili životem: „Jak bychom jen mohli zabít 20 milionů lidí?“

Nová politika Velkého skoku vpřed nevedla ani k zajištění potravin, natož k dohnání Západu. Po naprostém ekonomickém krachu Mao odstoupil ze všech státních funkcí. Zůstal však předsedou strany a zachoval si zásadní vliv. Toho využil o pět let později při svém návratu na výsluní.

Obešel stranickou hierarchii a s pomocí studentských Rudých gard začal likvidovat nepřátele. Období takzvané kulturní revoluce, tedy boje proti „lidem u moci, kteří jdou kapitalistickou cestou“, ukončila až Maova smrt.

Nevyléčitelně nemocný diktátor

V roce 1974 čínskému komunistickému předákovi lékaři zjistili nevyléčitelnou sklerózu míšních nervů. O dva roky později ho postihly tři infarkty – poslední mu byl osudným. Zemřel 9. září 1976 a přestože si přál, aby jeho ostatky byly spáleny a popel rozprášen, skončil v mauzoleu na náměstí Tchien-an-men.

Kult Maovy osobnosti předčil uctívání jiných vládců. Maova tvář a Maova slova se už od počátku ČLR objevovala všude – na budovách, v kancelářích i v domovech. Vyvrcholil za kulturní revoluce jako až náboženské vytržení. Stopy zanechal po celém světě. Plakáty s Maovou podobiznou se objevily v rukou radikálních studentů od Paříže až po San Francisco.

Tři manželky, šest dětí a sexuální apetit

Přitom se považuje za nesporné, že nejméně tolik lidí zemřelo hlady jen v období Velkého skoku vpřed (1959–1961). Se třemi manželkami Mao zplodil šest dětí. Jeden z jeho vnuků se stal „Maovým historikem“, vnučka ho zase chválila ve vydané knize.

Li Č'-suej, po 20 let Maův osobní lékař, Velkého kormidelníka naopak vykreslil jako tyrana, který odmítal léčbu včetně léčení sexuální choroby, kterou mohl nakazit spoustu svých milenek. Nezřízená sexuální chuť Maa provázela až do vysokého věku. Stejně jako vášeň pro plavání. Největší čínskou řeku Jang-c' přeplaval ještě po sedmdesátce.

Doporučujeme
dumik ( 9. září 2016 16:06 )

nějaK jim vypadli postupně všichni USA prezidenti v tom řebříčku . ne? nebo zabíjet v cizině je OK? Jinak Mao měl ještě jednu manželku, ta v době dlouhého pochodu, kdy panoval hladomor, zemřela a jejich děti byly, jako tisíce jiných, zanechány u cesty vlastnímu osudu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud