Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Angela pod tlakem: Merkelová po „volebním výprasku“ čelí útokům z vlastních řad

Německá kancléřka Angela Merkel
Německá kancléřka Angela Merkel  (Autor: EPA)
Autor: bru/ČTK - 
5. září 2016
10:43

Po propadu Křesťanskodemokratické unie (CDU) v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku sílí tlak z vlastních řad na kancléřku Angelu Merkelovou, aby změnila svou politiku. Ozývají se především hlasy ze sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), která dlouhodobě kritizuje uprchlickou politiku Merkelové, ale také ze samotné CDU.

Výsledek hlasování, který byl pro CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku historicky nejhorším, by se měl podle bavorského ministra financí Markuse Södera (CSU) stát pro kancléřčinu stranu budíčkem. „Nálada voličů se už nedá ignorovat. V Berlíně je potřeba změnit kurs,“ řekl známý kritik Merkelové listu Bild.

CDU v nedělním hlasování v Meklenbursku-Předním Pomořansku skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou, když ji porazila Alternativa pro Německo (AfD), která svou kampaň postavila právě na kritice uprchlické politiky vlády a kancléřky. CDU ve volbách, které se uskutečnily přesně rok po rozhodnutí Merkelové otevřít hranice běžencům, získala 19 procent hlasů, zatímco AfD 20,8 procenta.

O příčině „katastrofálního výsledku“ unie nepochybuje mluvčí poslanecké frakce CDU/CSU pro otázky vnitřní bezpečnosti Stephan Mayer. Serveru Huffington Post řekl, že důvodem je nespokojenost s uprchlickou politikou Merkelové. „Spolková vláda sice od roku 2015 v uprchlické politice udělala hodně změn, ale u mnoha voličů to zřejmě ještě nemá ohlas,“ míní politik CSU.

Generální tajemník této strany Andreas Scheuer zase v deníku Tagesspiegel požadoval zavedení horní hranice pro přijímání běženců a rozšíření seznamu bezpečných zemí, kam je možné uprchlíky vracet.

Je to historické datum, když je CDU v jedné spolkové zemi až třetí a skončí za AfD,“ je přesvědčen poslanec CDU Wolfgang Bosbach. Také on považuje za „velký problém“ migrační politiku Merkelové, jak řekl listu Die Welt. Zprvu podle něj bylo sice otevření hranic správným krokem, pak se ale měla politika rychleji změnit.

pomoooc-hori ( 5. září 2016 13:07 )

konecnik ( 5. září 2016 13:06 )

 Petr ho.vna metr a dusevni nahac voght. Husakovo deti, jsou to oba debilni bolsevici hodni odstrelu

hejhej ( 5. září 2016 13:03 )

Merkelová už měla dávno sedět v kriminále za islamizaci Evropy, za vraždy, které muslimové rozpoutali, za znásilňování a sexuální obtěžování, a spolu s ní její přisluhovači včetně Sobotky. Jen duševní ubožák může tu zrůdu volit.

konecnik ( 5. září 2016 13:03 )

 Nejvetsim zlocinem byl privatizacni puc spachany komousema! Dodnes je vidime napr. v CT!

konecnik ( 5. září 2016 13:01 )

 Angelu potrebujeme v boji s komunistyckym zloradem!

Zobrazit celou diskusi